IŞİD’in elinden kurtulan Ezidi kadınlar anlatıyor: Dans kostümü verilince canına kıydı

Çarşamba, 24 Aralık 2014 10:43

Uluslararası Af Örgütü, IŞİD tarafından kaçırılan, tecavüze uğrayan, satılan çoğu Ezidi kadın ve kızlarla konuşup “Cehennemden Kaçış” isimli bir rapor hazırladı. 20 yaşındaki Luna, “Bize dans kostümüne benzeyen kıyafetler verdiler. Banyo yapıp giymemizi söylediler. Dilan banyoda canına kıydı. Bileklerini kesip kendini astı. Dilan çok güzeldi” diye anlattı.

Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) özellikle Ezidi kadınlara uyguladığı cinsel şiddet Uluslararası Af Örgütü tarafından rapor haline getirildi. Tecavüz kurbanlarının yaşadıklarını anlattığı “Cehennemden Kaçış – Irak’ta IŞİD Esaretinde İşkence ve Cinsel Kölelik” başlıklı raporda seks kölesi olarak tutulan kızların yaşının 10’a kadar düştüğü belirtildi. Af Örgütü, rapor hazırlanırken IŞİD’in elinden kurtulmayı başaran 42 kadın ve genç kızla yüzyüze görüştüklerini bunun yanı sıra halen rehine olan 4 kadınla da telefonla görüşmeyaptıklarını belirtti. Raporda öne çıkan ve kan donduran bazı tanıklıklar şöyle:

Musul’da rehin tutulurken kaçmayı başaran 20 yaşındaki Luna yaşadıklarını şöyle anlattı: “Bir gün bize dans kostümlerine benzeyen kıyafetler verdiler. Banyo yapıp bunları giymemizi söylediler. Dilan banyoda kendini öldürdü. Bileklerini kesip kendini astı. Dilan çok güzeldi. Sanırım bir adama verileceğini bildiği için kendini öldürdü”.

Musul’daki bir başka rehine 27 yaşındaki Vafa ise kendi intihar girişimini şöyle anlattı: “Kız kardeşimle eşarplarımızı birbirimizin boğazına dolayarak birbirimizin başörtülerini karşılıklı olarak çekmeye başladık. Ben bir süre sonra bayıldım. Bu sırada yanımızdaki iki kız da uyanarak bizi engelledi. Birkaç gün konuşamadım.”

AKRABALARINIZI ÖLDÜRÜRÜZ

15 yaşındaki Arwa, kendisine tecavüz edildiğini ancak IŞİD militanlarının, bir başkasıyla evlendirmek istediği 13 yaşındaki kuzenine dokunmadığını anlattı. Arwa, IŞİD üyelerinin, “Eğer intihar ederseniz akrabalarınızı öldürürüz” tehdidinde bulunduğunu da ifade etti.

İsmi açıklanmayan bir başka genç kadın ise kendilerini satmamaları için ‘evli ve çocuklu’ oldukları yalanını söylediklerini anlattı. Bunun üzerine IŞİD üyelerinin kendilerine ‘bekaret testi’ uygulayacaklarını söylediğini ifade eden genç kadın, “Yalan söylüyorsak cezalandırılacağımızı söylediler. Biz de evli olmadığımızı itiraf etmek zorunda kaldık. Cezalandırma ölüm olsa isterdik ama tecavüz olabilir diye korkuyorduk” dedi.

Kaynak: Hürriyet