IŞİD tarafından onaylı gazeteci olabilmek için 11 kural

Çarşamba, 8 Ekim 2014 10:40

İslam Devleti’nin hüküm sürdüğü bölgelerdeki yönetimin detayları ve gündelik hayat hakkında çok az kaynak var. IŞİD’in gazetecilerle arasının iyi olmadığı James Foley, Stephen Sotloff ve birçok yerli gazetecilerin infazından belli. Fakat büyük risklere rağmen hala bölgede gazeteciler var. Syria Deeply sitesindeki habere göre, bu gazeteciler IŞİD tarafından konulan 11 kuralı kabul etmeleri sayesinde görevlerini devam ettirebiliyor.

Gazetecilerin kabul etmeleri gereken kurallar şunlar:

1) Gazeteciler IŞİD lideri Ebu Bekir El-Bağdadi ve İslam Devleti’ne bağlılık yemini etmelidir.

2) Gazetecilerin ürettikleri haberler IŞİD basın ofisi tarafından denetlenecektir.

3) Gazeteciler Reuters, AFP ve AP gibi uluslararası haber ajanslarıyla çalışabilirler; fakat uluslararası ya da yerel hiçbir televizyon ile çalışma yürütemez, onlara kaynak sağlayamazlar.

4) Gazeteciler İŞID’e karşı televizyon kanallarının (Al Jazeera, Al-Arabiya, Orient gibi) bulunduğu kara listeden kimseyle çalışamazlar.

5) Gazeteciler bölge valililiğinde gerçekleşen olayları IŞİD basın ofisinden geribildirim beklemeden yazılı ve görsel şeklinde paylaşabilirler. Görsellerde ve yazılarda gazetecinin adı yazılmak zorundadır.

6) Gazeteciler IŞİD basın ofisinin izni olmadan yaptıkları röportajları yayınlayamazlar.

0951197154581

7) Gazetecilerin sosyal medyada kendi resimleri ve haberlerini yayınladıkları hesapları olabilir fakat kendilerine ait bütün sayfaları IŞİD basın ofisine bildirmek zorundalardır.

8) Gazeteciler fotoğraf çekerken IŞİD’in düzenlemelerine uymak zorundadır. Mekanları ve çatışma alanlarını görüntülemekten kaçınmalılardır.

9) IŞİD basın ofisi gazetecileri takip edecektir. Bu kurallara uymayan gazeteci varsa davranışlarından sorumlu tutulacaktır.

10) Bu kurallar her an şartlara ve gazeteciler ile IŞİD basın ofisi arasında kurulacak ortaklıklara göre değişim gösterebilir.

11) IŞİD basın ofisine lisans başvurusu yapıldığı takdirde gazetecilere lisansları verilecektir.

Kaynak: Syria Deeply