IŞİD, Suriye askerlerinin infaz görüntülerini yayınladı

Pazartesi, 17 Kasım 2014 09:50

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) yeni bir infaz videosu daha yayımladı. IŞİD’in bu seferki videosunda çok sayıda Suriye askerinin kafaları kesilerek infaz edilişleri gösteriliyor. Yaklaşık 16 dakikalık videonun devamında ise IŞİD’in elindeki rehinelerden ABD’li yardım görevlisi Peter Kassig’in kesilmiş başı görülüyor.

Videoda IŞİD tarafından daha önceden esir alınan ve Suriye askeri oldukları iddia edilen, aralarında pilot ve subayların da bulunduğu en az 15 kişilik bir grup rehinenin kafaları kesilerek infaz edildiği görülüyor.

Örgüt üyeleri lacivert renkli elbise giydirdikleri rehineleri önce enselerinden tutarak yürütüyor, ardından sıralar her militan tahta kutu içerisinden birer bıçak alıyor. Rehineleri önlerinde diz çöktüren IŞİD militanları, arkalarında durdukları rehinelerin eş zamanlı olarak kafalarını kesiyor.

26742167Videoda infaz edilen bir diğer rehine ise Peter Edward Kassig. IŞİD tarafından rehin alındıktan sonra İslam’ı seçen ve Abdülrahman ismini alan 26 yaşındaki Kassig 1 Ekim 2013′te yakalanmadan önce Irak’ta sağlık görevlisi olarak çalışıyordu.

Kassig’in anne babası Ed ve Paula Kassig, Mayıs 2014′te bir video yayımlayarak oğullarının serbest bırakılmasını istemişlerdi.

IŞİD, Kassig’i ilk olarak İngiliz yardım görevlisi Alan Henning’in infaz edildiği videonun sonunda “bir sonraki kurban” olarak göstermişti. Kassig ve Henning’in aynı hücrede tutulduğu biliniyordu.

26746203‘CİHATÇI JOHN YARALANDI’ İDDİASI

Öte yandan kafa kesme videolarında görülen ve “Cihatçı John” olarak anılan İngiliz aksanlı IŞİD militanının, geçtiğimiz hafta düzenlenen bir hava saldırısında yaralandığı iddia edildi. İngiliz makamları ise kendilerine böyle bir bilgi geldiğini ancak bunu henüz doğrulayamadıklarını söyledi. İngiliz Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, “Bu kişinin yaralandığı haberlerini duyduk, araştırıyoruz. Olay geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleşmiş. Maalesef Suriye’de bir temsilciliğimiz yok o yüzden bu bilgileri doğrulatmak çok kolay değil” diye konuştu. İddialara göre “Cihatçı John” olarak bilinen IŞİD militanı, geçtiğimiz hafta sonu üst düzey IŞİD yetkililerinin katıldığı bir toplantıya katıldı. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de toplantının yapılacağı yeri hedef aldı. “Maskeli cellat” da bu bombardımanda ağır yaralanan isimlerden biri oldu.

IŞİD’in bu son videosunun, ‘Cihatçı John’un yaralandığı iddialarının ardından gelmesi ise kafaları karıştırdı. Söz konusu videoda, ‘Cihatçı John’ lakaplı İngiliz aksanlı ve maskeli IŞİD militanı da görülüyor. (Hürriyet)