IŞİD, Irak’ta ilerlemeye devam ediyor. Irak Türkmen Cephesi sözcüsü Ali Mehdi Dipnot Tablet’e son durumu anlattı.

Cumartesi, 21 Haziran 2014 15:31

IŞİD, Irak’ta ilerlemeye devam ediyor. Türkmenler ise endişeli. Irak Türkmen Cephesi sözcüsü Ali Mehdi Dipnot Tablet’e son durumu anlattı.

Türkmenler Endişeli Kerkük Her An Düşebilir!

IŞİD, Musul’u işgal ettikten sonra hakimiyet alanını genişleterek Kerkük’e doğru ilerlemeye başladı. Irak’ta yaşayan binlerce Türkmen, Kürtlerin kontrolündeki Sincar bölgesine göç etmeye başladı.  Bölgede endişeli bekleyiş sürerken Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Irak Türkmen Cephesi’nin Türkiye’den silahlı bir yardım istemesinin mümkün olmayacağını, Türkiye’nin elindeki silahlı güçleriyle başka bir ülkenin topraklarına şu veya bu vesileyle girmesinin mümkün olmayacağını’’ söyledi. Türkmenler ise her an Kerkük’e girmesi beklenen IŞİD’in katliam yapacağını belirtiyor. Irak Türkmen Cephesi Sözcüsü Ali Mehdi, Kerkük’te neler yaşandığını şu sözler ile anlatıyor.

 

Kerkük’de Türkmenler’in durumu tam olarak nedir? 

IŞİD dediğimiz terör örgütü, aslında bir terör örgütü değil, bir devlettir. Kerkük’ün güneyinde bulunan Türkmen Beşir köyüne saldırdı. Şu anda o köyün hakimiyeti tamamen onların elinde ve binlerce Türkmen yine yollara düştü, yine çöllere düştü. Bizi kimse dinlemiyor. bizi kimse anlamıyor, bizi kimse ciddiye almıyor. Maalesef Irak’ta on günden beri yaşananların yüzde doksanı Türkmen bölgelerinde oluyor. Bir Türkmen haritasına bakarsanız durumu daha rahat anlarsanız. Telafer’den Musul’a geliyor. Ondan sonra Kerkük, Tuz Khurmatu, Mendeli…Bu bölgelerin tamamında Türkmenler yaşıyor. Ben buradan dünyaya sesleniyorum. Artık Türkiye’ye seslenmiyorum. Bizi orada duyan yok. Burada bir insanlık dramı yaşanıyor. Bir soykırım yaşanıyor. İnsanlık adına lütfen buraya yetişin. Bu insanların imdadını duyun artık. Telafer, göz göre göre gitti. Kerkük emrivaki de kaldı. Ne zamana kadar? Bu insanları kim kurtaracak? Ben bir Müslüman Türk olarak, İsrail’e seslenmeyeceğim, İran’a seslenmeyeceğim. Suudi Arabistan’a seslenmeyeceğim. Tabii ki Türkiye’ye sesleneceğim. İnsanlık adına sesleniyorum. Kerkük düşmek üzere. Yüz binlerce insan göçe mahkum edilecek. Zaten bugün Kerkük’ten ve Tuz Khurmatu’dan göç başladı. Orada on binlerce insan köylerini ve evlerini terk etti. Biz kime dayanalım onu da şaşırdık, kiminle olalım onu da bilmiyoruz.

Yazının devamı Dipnot Tablet’in yeni sayısında…

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Get-it-on-Google-Play