“İşçiyle müdür arasındaki gelir farkı 273 kat”

Perşembe, 5 Aralık 2013 10:26

ABD Başkanı Barack Obama, gelir dağılımındaki adaletsizliğe savaş açtı. Obama, bu adaletsizliğin önüne geçmek için tedbirler alacaklarını belirtti.

Gelir dağılımındaki farkın 1970′lerin sonunda iyice açılmaya başladığını söyleyen Obama, “70′lerde en üst gelir diliminde yer alan kesimin toplam gelirin yüzde 30′unu alırken bugün bu oran yüzde 50′ye çıktı” dedi.

2. Dünya Savaşı sonrası ekonominin büyüme yıllarında bir şirket genel müdürünün ortalama bir işçiden 20-30 kat daha fazla kazandığını belirten Obama, bugün bu oranın 273 kata çıktığını söyledi.

 

“SINIF SORUNU”

Obama, gelir dağılımındaki eşitsizliğin insanlar arasında güven sorununu da beraberinde getirdiğini söylerken, bugün gelinen noktada artık eşitsizliğin bir ırk ya da etnik sorun değil sınıf sorunu olduğuna inandığını vurguladı.

PASTANIN BÜYÜMESİ VE EĞİTİM

Gelir dağılımındaki eşitsizlikle mücadele konusundaki görüşlerini de açıklayan Obama, bu amaçla ekonomik büyümenin öneminden söz edip, gelir pastası sabit kalırken veya küçülürken eşitsizlikle mücadelenin mümkün olmadığını vurguladı. Obama, gelir dağılımını dengelemede eğitimin önemine de işaret ederek, yüksek eğitimin orta sınıf yaratmada en etkin yol olduğu görüşünü savundu.

“ASGARİ ÜCRET ARTIRILMALI”

ABD’de yıllardır aynı kalan asgari ücretin de artırılması gerektiğini savunan Obama, bunun ideolojik bir politika olmadığını, ülkede çok çalışan herkesin insanca yaşayabileceği ücreti kazanması gerektiğini ifade etti. ABD Başkanı Barack Obama, gelir eşitsizliğiyle mücadelenin hükümetin işi olmadığı inancının bir kenara bırakılması gerektiğini de sözlerine ekledi.