İranlı kadın vekile ‘güzellik’ ambargosu

Cuma, 16 Ağustos 2013 09:08

v2nina-siahkali-moradiBöylesi duyulmuş iş değil. İran’da yerel meclise seçilen kadın, güzel diye görevinden oldu. İran’da yerel meclise vekil olarak seçilen genç kadın, ‘fazla güzel olduğu’ gerekçesiyle görevinden alıkonuldu.

İran’ın Kazvin kentinde yerel meclise vekil olarak seçilen 27 yaşındaki Nina Siahkali, fazla güzel olduğu gerekçesiyle görevini yerine getiremeyecek.

MİMARLIK ÖĞRENCİSİ

Mimarlık öğrencisi olan Siahkali, seçimlerde 10 bin ay alarak 163 adaydan 14. oldu. Seçimlerin ardından yedek listedeki birinci isim olarak açıklanan Moradi’nin konseye geçmesi gerekirken genç siyasetçi, “İslami kurallara” uygun olmadığı gerekçesiyle görevini yerine getirmekten alıkonuldu.

SEÇİM POSTERİ DE TEPKİ ÇEKTİ

İran’daki İnsan Hakları için Uluslararası Kampanya, Morahdi’nin seçim posterlerinin rakipleri tarafından eleştirildiğini ortaya koydu.

PODYUM MODELİ İSTEMİYORUZ

Morahdi, görevinin başına gelmesi gerektiğini söylese de yaşlı muhafazakarların oluşturduğu seçim konseyi bunu reddediyor. İngiliz gazetesi Times’a konuşan İranlı bir yetkili “Konseyde podyum modeli istemiyoruz” ifadesini kullandı.