İran’la nükleer pazarlık altı aylığına da olsa sağlandı

Pazar, 24 Kasım 2013 10:50

İran’ın nükleer programıyla ilgili müzakerelerde üçüncü turda ara bir anlaşma sağlandı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya’nın İran’la sürdürdüğü müzakerelerde anlaşmaya varıldığı açıklandı.

Anlaşmaya göre; İran, nükleer programını 6 aylığına donduracak ve uranyumun zenginleştirilmesini yüzde 5 azaltacak. Buna karşılık İran’a yönelik ekonomik yaptırımlar gevşetilecek. Yaptırımların gevşetilmesi iran’a 1.5 ile 7 milyar dolarlık bir kazanım sağlayacak.

Bu hafifletme adımlarından biri Türkiye’yi de çok yakından ilgilendiren bir konu. Anlaşmaya göre İran’a altın ve değerli maden satışının da önü açılacak. Türkiye yaptırım politikaları döneminde dahi İran’a özellikle de altın satışı yapmaya devam etmiş ve Batının tepkisini çekmişti.

Ancak bu anlaşma ile nihai bir sonuca varılmış değil. Ara anlaşma için 6 aylık süre öngörülürken bunun sonucunda taraflar tekrar masaya oturacak. Nükleer müzakerelerin ilk gününden beri İran’a karşı sert açıklamalarını sürdüren; bu ara anlaşmayı dahi ‘kötü anlaşma’ olarak nitelendiren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun bu muhalefetini sürdürmesi bekleniyor.