İran’dan ‘Gezi Parkı’ yorumu: Yabancılar karışmasın

Salı, 18 Haziran 2013 15:55

abbas-arakciasDSADSADSADİran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Irakçi, Türkiye’deki Gezi Parkı eylemlerinin ülkenin iç meselesi olduğunu ve yabancıların bu olaylara karışma hakkının olmadığını söyledi.

Haftalık basın toplantısında konuşan Irakçi, Tahran yönetiminin Gezi Park’ı ile başlayan Türkiye’deki protesto olaylarını “Türkiye’nin bir iç meselesi” olarak gördüğünü ifade etti.

Yabancı ülkelerin Türkiye’deki olaylara karışma kakının olmadığını kaydeden Irakçi, sorunun, Ankara yönetimi ve protestocuların karşılıklı sağduyu anlayışı çerçevesinde barışçıl yöntemlerle çözülmesi dileğinde bulundu.

İRAN’IN SURİYE’YE ASKER GÖNDERECEĞİNİ YALANLADI

Sözcü İran’ın Beşar Esad yönetimine destek sağlamak amacıyla Suriye’ye 4 bin asker göndereceğine dair ortaya konulan iddiaları kesin dille yalanladı.

Irakçi, “Bu haberi yüzde yüz yalanlıyoruz. Suriye hükümeti ve ordusunun terörist gruplarla savaşmak için bu tip yardımlara ihtiyacı yok ve kendi başına düşmanlarla savaşabilir” diye konuştu.

İngiliz The Independent Gazetesi, İran’ın Suriye’ye 4 bin Devrim Muhafızı askerini göndereceğini iddia etmişti. Konu Türk basında da geniş yankı bulmuştu.