İran’da Hasan Ruhani dönemi

Pazar, 4 Ağustos 2013 09:11

hasan-ruhani-1301424-465x309İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yemin ederek göreve resmen başladı. 40 ülkeden bakan ve devlet başkanlarının katıldığı törende Ahmet

İran’ın Mahmud Ahmedinecad’ın ardından yeni seçilen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yemin töreniyle görevi resmen devraldı. Törene davet edilen yaklaşık 40 ülkeden devlet başkanları ve dışişleri bakanları davet edildi. Türkiye’den de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu törene katılıyor.

İran’da geçtiğimiz ay yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi Hasan Ruhani, yemin ederek görevi resmen devraldı. İran Meclisi’nde yapılan yemin töreni için ülkede bir ilk gerçekleştirildi. Törene yabancı ülkelerden de konuklar davet edildi. Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı düzeyinde olan yabancı katılım için özellikle komşu ve bölge ülkelerinin ön planda tutuldu. Törene Türkiye’den de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katıldı.

Yemin töreninde açılış konuşmasını İran Meclis Başkanı Ali Laricani yaptı. Yargı Başkanı’nın söz almasından sonra Hasan Ruhani yeni Cumhurbaşkanı olarak İran halkına seslendi.

İran’da son sözü söyleme yetkisine sahip dini lider Ayetullah Ali Hamaney de törene katılarak Hasan Ruhani’ye destek verdi.

Hasan Ruhani’nin, ABD ile ilişkiler, İran’ın nükleer faaliyetleri ve Batı ile müzakereler konusunda benimseyeceği politika dünya kamuoyunun en çok merak ettiği konuların başında geliyor.

Reformcu kimliğiyle tanınan Ruhani’nin, “ılımlı politika” sloganıyla katıldığı Cumhurbaşkanlığı yarışını kazanmasının ardından, gerek iç gerek dış basında ABD ve Batı ile ilişkilerde yeni bir döneme girileceği yönünde beklenti hakim. Ancak iran’ın devlet otoriteleri her defasında, ülkenin dış politikası, nükleer programı ve ABD ile olası müzakere yetkisinin yalnızca dini lider Ayetullah Hamaney’de olduğunu, hükümetler değişse bile temel siyasetlerde bir değişiklik olmayacağını vurguluyor.