İran Cumhurbaşkanı’ndan Gezi açıklaması

Salı, 25 Haziran 2013 13:06

iran-da-halk-secimini-yapti-sira-ruhani-de-4738057_9293_oİran’ın yeni cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Cumhurbaşkanı Gül arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde Türkiye’deki protesto olayları da gündeme geldi

İran medyasının haberine göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran’daki 14 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı olarak seçilen Hasan Ruhani’yi telefonla arayarak Ruhani’nin kuracağı yeni hükümet için başarılar diledi.

Pazartesi akşamı yapılan görüşmede, Ruhani’nin cumhurbaşkanı seçilmesini kutlayan Abdullah Gül, Ankara – Tahran arasındaki ikili ilişkilerin daha da genişletilmesi çağrısında bulundu.

‘KABUL EDİLEMEZ’

Kutlama mesajı ve telefon görüşmesi için Cumhurbaşkanı Gül’e teşekkürlerini sunan Ruhani, Türkiye’deki olayların son bulmasını temenni etti. Yabancıların “Türkiye’nin iç işlerine” müdahalede bulunmasını “kabul edilemez” olarak değerlendiren Ruhani, Türkiye hükümetinin tedbir ve sağduyusuyla olayların çözülmesini umut ettiğini söyledi.

Bölge meselelerinin de konuşulduğu görüşmede, Ruhani, ikili işbirliği ve ilişkilerin derinleşmesinin bölge sorunlarının çözümü ve istikrarın tekrardan bölgeye geri gelmesi için çok etkili olacağını kaydetti