iPhone kullanıcılarının dikkatine! İşte iOS 7′nin tüm özellikleri

Perşembe, 19 Eylül 2013 12:07

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

iOS 7, en sonunda resmi olarak indirilmeye sunuldu. Yeni iOS, kuşkusuz, iOS tarihi boyunca yapılmış en ciddi güncelleme. Çünkü yıllardır pek değişmeyen tasarım, nihayet değişti. Artık iPhone, iPad ve iPod Touch sahipleri, uzun zamandır alıştıkları arayüz yerine, bambaşka bir arayüzle karşı karşıya. Değişikliği pek sevmeyen, daha doğrusu değişikliğe alışık olmayan Apple kullancıları için bu, daha önce yaşamadıkları bir şey aslında. İşte bu yüzden, iOS 7′ye kimin nasıl bir tepki vereceğini tahmin etmek güç.

Yeni tasarım

iOS 7 ile birlikte yepyeni simgeler göreceğimiz zaten belliydi. Apple, simgeleri daha öncekilere oranla sadeleştirmiş dersek pek de yanlış olmaz. Aslına bakarsanız, iOS 7′nin genelinde bir sadeleşme mevcut. Bunu desteklemek için, çoğu yerde saf beyaz arka planlara da yer verilmiş. İşte ilk sorun, bu beyaz arka planlarda yaşanıyor. Örneğin Safari’yi açtığınızda, özellikle de karanlık bir ortamdaysanız ve kullandığınız cihaz bir iPad’se, yüzünüze bir anda parlak bir beyaz ışık vuruyor. Zamanla alışılacağı kesin ama bu durumun, başlangıçta rahatsız edici olduğunu kabul etmeliyiz.

Kilit ekranında, geleneksel hale gelen kaydırma çubuğu artık yok. Bunun yerine, ekrana parmağınızı dokundurup sağa doğru kaydırmanız yeterli. Eğer sağ alttaki küçük kamera simgesini tutup parmağınızı yukarıya doğru kaydırırsanız, o zaman da kamera açılıyor.
Bildirim Merkezi ve Denetim Merkezi

Bildirim Merkezi’ni açtığınızda, 3 ana sekme ile karşılaşıyorsunuz. Bugün sekmesi, tarihi, takvim girdilerinizi, planlanmış etkinliklerinizi ve hava durumu bilgilerini görmenizi sağlıyor. Tümü ve Cevapsız sekmeleri ise, çağrılarınızın veya bildirimlerinizin durumunu gösteriyor.

Asıl işe yarar yenilik, kuşkusuz Denetim Merkezi. Bu yeni seçenek sayesinde dilerseniz Wi-Fi, Bluetooth gibi özellikleri tek bir düğme dokunuşuyla açıp kapatabilir, dilerseniz o anda çalan şarkı için kontrollere erişebilir, dilerseniz ses ayarını değiştirebilir, dilerseniz de ekran parlaklığını ayarlayabilirsiniz. Yine aynı alanda, Kamera, Saat, Fener gibi uygulamalara kısayollar da bulacaksınız. Son olarak, AirDrop özelliğini de yine buradan ayarlamanız mümkün.

Çoklu Görev Yöneticisi ve diğerleri

Apple, iOS 7 ile birlikte, standart çoklu görev yöneticisini de tarihe gömmüş durumda. Onun yerini, ekranı kaplayan, yan yana dizilmiş ekran görüntüleri ve uygulama simgeleri almış bulunuyor. Home tuşuna çift basarak görev yöneticisine ulaşılabiliyor. Destekleyen cihazlarda, 4 parmak kaydırma hareketini kullanmak da mümkün.

Görev Yöneticisini açtığınızda, açık uygulamalar arasında sağa ve sola doğru gezinmek mümkün. Kapatmak istediğiniz bir uygulamayı ise, basitçe tutup yukarıya doğru kaydırmanız mümkün. Mantık olarak yine Android’in görev yöneticisini andırıyor. Ama tasarım açısından eski bir dostu yıllar sonra yeniden görmüş gibi de hissedebilirsiniz. Eğer bir dönem, HP’nin geliştirdiği WebOS işletim sistemini kullanma şansı bulduysanız, iOS 7′nin görev yöneticisi kesinlikle size çok tanıdık gelecek. Çünkü WebOS’da da, uygulamalar arasında geçiş yapmak ve çalışan uygulamaları kapatmak aynı şekilde gerçekleşen işlemlerdi.

Yazının devamını okumak için tıklayınız.