IoT ile İlgili Bilinmesi Gereken Gerçekler…

Pazar, 29 Kasım 2015 13:34

ERGİ ŞENER

Geçtiğimiz aylarda Forbes Teknoloji tarafından, her geçen gün hızla büyüyen IoT (Internet of Things – Nesnelerin İnterneti) pazarına yönelik öne çıkan verileri ve öngörüleri paylaşan bir makale yayınlandı. IoT ya da IoE (Internet of Everything – Her Şeyin İnterneti) en temel tanımıyla, cihazların internete bağlanarak, diğer cihazlarla etkileşim halinde olmalarını ifade etmekte (IoT ve öne çıkan IoT uygulamalarına yönelik daha önce Dipnot Tablet için bir yazı yayınlamıştım). Bu cihazlar data toplayıp, internet üzerinden ileterek, “big data” (büyük veri) dünyasını da beslemekteler.

Bu yazımda, Forbes tarafından öne çıkarılan ve sektörün büyüme hızı ile birlikte hayatımıza etkisini gözler önüne seren verileri derledim:

  • İnsanların %87’sinin hala “Nesnelerin İnterneti” teriminden haberleri yok. Bu bilinirliğin Türkiye’de çok daha az olması kuvvetle muhtemel.

  • ATM’ler en bilinen ve IoT’nin günlük hayatta kullanımına örnek ilk ürünleri teşkil etmekte ve online bağlantıları 1974’lere kadar uzanıyor.

  • 2008’den beri, dünyada yaşayan insanlardan daha fazla bağlantılı cihaz bulunuyor.

  • 2015 sonuna kadar. 4,9 milyar bağlantılı cihaz olması bekleniyor. 2020 sonuna kadar da bu sayının 50 milyarı geçeceği tahmin ediliyor.

  • 2015’te 1,4 milyar akıllı telefonun dağıtılması bekleniyor. 2020’ye kadar da 6,1 milyar akıllı cihaz kullanıcısı olacağı tahmin ediliyor.

  • Yakın zamanda evlerimizde kullanacağımız pek çok ürün de IoT kategorisinde yer alacak. Bunlar akıllı termostatlardan, akıllı buzdolaplarına kadar çok farklı kategorilerde kendilerini gösteriyor olacak. Bunu erken fark eden teknoloji firmalarından Google, eve giriş stratejisinin bir parçası olarak, Nest’i $3,2 milyara aldı ve yeni yapılandırmasında bu alana odaklı bir bölümü de tamamen bağımsız olarak ele alıyor. Samsung da bağlantılı ev odağında faaliyet gösteren SmartThings firmasını $200 milyona satın aldı.

  • 2020 yılına kadar, 250 milyon araç internete bağlı olarak, sürücülere araç içi servislere yönelik pek çok yeni fırsat sunuyor olacak. Bununla birlikte, sürücüsüz araç servislerinin gelişmesinde de artan bağlantılı araçların etkisini göreceğiz. Google’ın sürücüsüz araçları, haftada yaklaşık 10.000 mil mesafe kaydediyor.

  • IoT’in gelişiminde çok önemli payı olan giyilebilir cihazların global pazar payı da 2015’de %223 artış gösterdi. Giyilebilir cihaz furyasını başlatan sağlık bilekliği sağlayıcılarından Fitbit 4,4 milyon cihaz dağıtırken, Apple 3,6 milyon Apple saat satmayı başardı.

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 245. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play