İnternet haritasında Afrika neredeyse yok oldu! Çok mu şaşırtıcı ki?

Cuma, 11 Ekim 2013 16:07

düDünya Bankası’nın hazırladığı 2011 internet popülasyonu haritası pek de sürpriz sayılmayacak bir tablo ortaya koydu. Bir ülkedeki internet kullanıcısı sayısına göre, ülkelerin çevresini kaplayan heksagon şekiller orantılı bir şekilde büyütüldü. Böylece internet kullanıcı sayısı ne kadar çoksa o ülkenin kapladığı alan da o kadar büyük oldu.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin burada da zirveyi kaptırmadı. En fazla internet kullanıcısına sahip olan ülke bu özelliği sayesinde haritada en fazla yere sahip olan ülke olarak göze çarptı. Türkiye’nin haritadaki büyüklüğü ise komşu ülkelerine nazaran daha fazla internet kullanıcısına sahip olduğunu gösterdi. Afrika kıtası ise en az internet kullanıcısı olan ülkelerden oluştuğu için neredeyse 3′te 2′si yok oldu.

Haritadaki renklerle ise internet kullanım yoğunluğunu gösterildi. Buna göre Kanada, İngiltere, Almanya, Hollanda, Danimarka ve Kore gibi en yoğun kullanımla öne çıktı. En fazla kullanıcıya sahip olan Çin ise devletin uyguladığı filtre politikası nedeniyle kullanım yoğunluğu açısından oldukça geride kaldı. Türkiye ise kullanım yoğunluğunda Avrupa ortalamasını tutturmuş gözüküyor.

 

Tags