Instagram’da Yeni Trend: #Kitapokuyanyakışıklı

Çarşamba, 1 Nisan 2015 10:44

Son zamanlarda metroda, otobüste ya da diğer toplu taşıma araçlarında yüzü ekrana gömülmemiş insanlar görmek pek mümkün değil. Akıllı telefonlarımızı çok sevsek de, her türlü yeniliğini heyecanla karşılayıp müdavimi olsak da, gitgide etrafımızdan soyutlandığımız ve bu sırada da oldukça itici bir görüntü verdiğimiz bir gerçek. Neticede “Son attığı tweet’e gelen favları sayan adam karizması” ya da “Son selfie’sinin kaç beğeni aldığını sayan kız çekiciliği” gibi şeyler olmadığından, telefonumuza yapışık hallerimiz ilk görüşte aşk için pek elverişli değil.

ildem12Ama yeni başlayan bir trend bu konuda gözümüzün pasını sildi. Instagram’da anonim yazarların başlattığı bu harika trend’te, metroda kitap okuyan çok yakışıklı ve hoş görünümlü erkeklerin fotoğrafları #hotdudesreading hashtagi ile paylaşılıyor. Artık telefon ekranına bakan insan görmekten bıkmış bünyelerin bu trend sayesinde gözü gönlü açıldı. Instagram’da #hotdudesreading hashtagine baktığınızda cool giyim tarzları, yakışıklılıkları, okudukları kitaba dalmış halleri ile karizmatik adamların fotoğraflarıyla karşılaşıyorsunuz. Bu fotoğraflardaki erkeklerin pek çoğu fotoğraflarının çekildiğinin farkında olmayan ve metroda rastgele göze çarpan yakışıklı okurlar. Bazıları ise bir yardım kampanyası için poz veren modeller. Bu trendi başlatan bir grup yazar aslında First Book adlı bir yardım kampanyasına destek olmak amacı ile bu fotoğrafları paylaşmaya başladı. Kampanya başladığından bu yana, yani 1 Şubat’tan beri Instagram’da yarım milyona yakın takipçi edindi. Kampanya kitap alacak parası olmayan çocuklara kitap sağlayan bir derneğe bağış için başlatıldı. Ancak fotoğrafların Instagram’da gördüğü ilgi öyle arttı ki, kampanyadan haberi olmayanlar bile bu fotoğrafları çekip paylaşıyorlar.

ildem1Sadece paylaşılan fotoğraflar değil yazılan yorumlar da bir o kadar ilginç. Kitap okuyan yakışıklıların, okudukları kitap üzerinden karakter yorumları, nelerden hoşlanabilecekleri, hayat tarzlarına kadar bir kişilik profil çıkaran yorumları okumak da çok eğlenceli. Bazı yorumlardaki hayal gücü ise takdire şayan: “Kesin romantiktir, eliyle mektup yazıyordur, online tanışma sitelerine hiç uğramamıştır, muhtemelen bir Instagram hesabı bile yoktur… (varsa ve bunu gördüysen bana DM’den yaz)”.

Hazırlayan: İLDEM WILSON

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 210. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play