İngiltere’nin sunduğu Suriye taslağı bu akşam oylanacak

Çarşamba, 28 Ağustos 2013 17:29

page_abd-suriyede-yasananlar-icin-akdenize-4-gemisini-gonderdi_060758068İngiltere, Suriye’de Beşşar Esad rejimi tarafından kimyasal silah kullanılmasını kınamak ve sivilleri korumak için gereken adımların atılması amacıyla Birleşmiş Milletler’e (BM) karar taslağı sundu. Taslak, bugün geç saatlerde Güvenlik Konseyi’nde oylanacak. Almanya, Rusya başta olmak üzere Güvenlik Konseyi üyelerinin taslağı desteklemelerini istedi. Rusya ise veto hakkı kullanabileceğinin sinyalini verdi.

Sivillerin korunması için gereken önlemlerin alınmasını öngören karar taslağı, İngiltere Başbakanı David Cameron tarafından Twitter hesabında duyuruldu.

Cameron, attığı tweet’te, “BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’ye olan sorumluluğunu sürekli yerine getirmesi gerektiğinden bahsettik. Bugün, bunu yapmak için bir şansımız var” dedi.

Cameron, taslağın BM Güvenlik Konseyi’nde bugün geç saatlerde oylamadan geçirileceğini belirtti.

ABD ve müttefikleri, Suriye’ye askeri operasyon seçeneğini de Güvenlik Konseyi’nde değerlendirmeyi düşünse de, Esad rejiminin müttefikleri Çin ve Rusya’nın veto hakkını kullanmasından endişe ediyor.

Askeri operasyon için hazırlıklarını sürdüren ABD ve müttefikleri, Şam’da incelemelerde bulunan BM Kimyasal Silah Denetleme Heyeti’nin çalışmalarını sonlandırmasını bekliyor.

‘BM ONAYI GEREKLİ’

BM ve Arap Birliği özel temsilcisi El Ahdar el İbrahimi, Suriye’ye düzenlenmesi planlanan her türlü askeri operasyon için BM’den onay çıkması gerektiğini söyledi.

El İbrahimi, “Uluslararası kanunlar bu konuda net.Kanunlar, askeri müdahalenin Güvenlik Konseyi kararının ardından alınması gerektiğini belirtiyor” dedi.

Cezayir’in geçmişte dışişleri bakanlığını yapmış olan el İbrahimi, “ABD Başkanı Barack Obama’nın ve Obama yönetiminin askeri seçeneği öne çıkarmak istemediğini biliyorum. Ancak uluslararası kanunlar çok açık” dedi.

ABD 5. Filo’su Basra Körfezi’nde bekliyor.

ALMANYA: KARARI DESTEKLEYİN

Almanya, Güvenlik Konseyi’nde oylanacak Suriye karar taslağının, tüm üyeler tarafından desteklenmesini istedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Bakanı Guido Westerwelle, özellikle Rusya’nın bugün akşam saatlerinde oylanması beklenen Suriye hakkındaki karar taslağında desteğini ortaya koyması gerektiğini ifade etti.

RUSYA’DAN VETO SİNYALİ

Rusya, İngiltere’nin karar taslağı sunmasının ardından yaptığı açıklamada, Suriye’ye müdahale olasılığının Güvenlik Konseyi’nde tartışılması için henüz erken olduğunu belirtti.

Interfax haber ajansının verdiği bilgiye göre, Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Vladimir Titov, ‘Rusya’nın, Şam’da incelemelerini sürdüren BM Kimyasal Silah Denetleme Heyeti’nin raporunu bekleyeceğini’ belirtti.

Rusya böylece, karar taslağı oylamasında veto hakkını kullanabileceğinin sinyalini verdi.

‘KİMYASAL SALDIRIDA BATI’NIN PARMAĞI VAR’

Suriye, geçtiğimiz hafta Şam’da yaşanan kimyasal saldırı hakkında Batılı ülkeleri suçladı.

Dışişleri Bakanlığı, ABD, İngiltere ve Fransa’nın, kimyasal silah kullanmalarında ‘teröristlere yardım ettiğini’ öne sürdü. (ntvmsnbc.com)