İngiltere’den Paris’e giden Kürt eylemcilere Dover’da gözaltı

Perşembe, 16 Ocak 2014 16:35

Geçtiğimiz yıl Paris’te 3 PKK’lı kadın Sakine Cansız, Fidan Doğan and Leyla Söylemez’in öldürülmesinin ardından bu yılki anma gösterilerine katılmak için otobüsle İngiltere’den Paris’e gitmek üzere yola çıkan Kürt eylemciler Cumartesi günü Dover’da polis tarafından göz altına alınarak arandılar.

Kürt eylemciler toplu arama sırasında yanlarında bulunan bir miktar paraya polis tarafından el konduğunu ve çıplak arama yapıldığını iddia ettiler. Eylemciler saatlerce göz altında kaldıktan sonra ertesi gün Paris’e ulaşabildi. İngiltere’nin Terörle Mücadele Kanunu İngiliz polisine (Act 2000) kapsamında 9 saat göz altında tutup arama yapma ve eşyalarına el koyma yetkisi veriyor.

Olayla ilgili olarak Guardian gazetesinde bugün yayınlalan haberde görgü tanıklarının çıplak arama yapıldığını, kadınların başörtülerinin erkek polis memurlarının önünde çıkartıldığı ifade ediliyor. Kadınlardan birinin ise arama sırsında şoktan bayıldığı ifade ediliyor. Eylemcilerin bir kısmının 30 sterlin dışındaki paralarına el konduğu diğerlerinin ise tüm paralarına el konduğu söyleniyor.

Metropolitan polisi sözcüsü ise çıplak arama, paraların tamamına el konulması ve başörtülerin erkek polis memurlarının önünde çıkartılması iddialarını reddediyor.

Eylemcilerden 26′sının İngiltere Kontra Terör Kontrolü (CTC) tarafından üzerlerindeki paralara el konduğu ve geri almak için mahekmeye başvurmaları gerektiği bildiriliyor. Eylemcilerden İngiliz pasaportu olanlar ile oturma izni olanarın hafta sonu evlerine döndükleri bildiriliyor. Göz altına alınan kadınların beyanlarını alan ve kendisi de Paris eylemlerine katılan Aysel Gürsel, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada kadınların aramadan sonra çok kötü durumda olduklarını. Çıplak olarak arandıklarını ve cinsel saldırıya maruz kalmış gibi hissettiklerini anlatılarını söylüyor. 55 yaşındaki bir eylemci kadının oğlu tarafından kendisine verilen 115 eurosuna el konulduğunu ve polisin paralara el koyarken paraların PKK’ya verileceği bilgisi aldıklarını söyleyerek sanki bir ihbar almış gibi davrandığını aktarıyor. Yasal yollara başvuracaklarını söylüyor.

Dover’da göz altına alınanları temsil eden avukat Alastair Lyon, yasal korumanın olduğu normal prosedürün dışında kullanılmak üzere taraslanmış bir kanunun (ACT 2000) uygulandığını, yani akla yatan şüpheye gerek olmadan inceleme yapılabildiğini söylüyor. Olayın Terörle Mücadele Kanunun verdiği yetkilerin aşılarak uygulandığı kötü bir örnek olduğunu ve şikayetçi olunacağını söylüyor.