İngiltere’deki müslümanlar bu videonun ‘haram’ olup olmadığını tartışıyor

Cuma, 18 Nisan 2014 12:02

İngiltere’de müslümanlar için özgür düşünceyi destekleyen The Honesty Policy adında bir blog sayfası Pharrell’in  ’Happy’şarkısına kendi videolarını çekti. Ingiltere’de her yaştan ve pek çok farklı etnik gruptan müslümanın tıpkı Pharrell’in orijinal klibindeki gibi dans ettiği video 2 gün önce YouTube’da yayınlandı. İngilterenin farklı bölgelerinde çekilen videoda Cambridge Üniversitesi dekanı Abdal Hakim Murad da yer alıyor.

Videoyu hazırlayıp yayınlayan  The Honesty Policy blogunun isimsiz yazarları Pharrell’in ‘Happy’ şarkısı ile yarattığı mutluluk trendine müslümanları da katmak istediklerini söylüyorlar ve bu videoyu neden yaptıklarını şöyle anlatıyolar: “Biz böyle olmak istiyoruz. Yani milli bir toplum olarak birbirleri için bir araya gelmiş, her bireyin iyilik adına kendi zamanından verdigi bir toplum olmak. Bu videoda akademisyenler, aktivistsler, ünlüler, öğrenciler, profsyoneller, bloggerlar ve sıradan insanlar var. Biz MUTLUYUZ. Biz karmayız. Biz dünya vatandaşlarıyız. Çok çeşitliyiz. Yaratıcıyız. Eğlenceliyiz. Dışa dönüğüz. Düşünebileceğiniz herşeyiz”

Fakat Honesty Policy’nin hazırladığı bu videoyu uygunsuz bulanlar da var. BBC kanalında bir tatışma programına katılan müslüman toplumu üyeleri videonun helal ya da haram olup olmadığını tartıştı. Videoya yapılan saldırgan yorumlara cevap vermediklerini söyleyen Honesty Policy ise “ateşe körükle gitmemeyi tercih ediyoruz” dedi.

İşte o video