İngiltere’de yaşayan bir Türk ‘Kraliçenin kuğusu’nu yiyince ceza aldı

Pazartesi, 2 Haziran 2014 15:22

İngiltere’de kuğu avlayıp kesen 46 yaşındaki Hasan Fidan ülkedeki tüm kuğular Kraliçe’ye ait olduğu için ve avlamak yasak olduğu için 110 sterlin (yaklaşık 300TL) para cezası aldı. Kestiği kuğuyu çantasına koyarken fotoğraflanan 46 yaşındaki Hasan Fidan kuşun kuğu olduğunu bilmediğini söyledi.

İngiliz gazetesi London Evening Stantard‘ın haberine göre, bir tanık tarafından polise ihbar edildikten sonra tutuklanan Fidan, 110 sterlin para cezasına çarptırıldı.
Ülkedeki tüm kuğuların, korunmaları amacıyla 12. yüzyıldan beri Kraliçe’ye ait olduğundan ve avlamanın yasak olduğundan habersiz Türk, “Kraliçeyi çok seviyorum. Polis söyleyene dek yanlış yaptığımın farkında değildim. Üzgünüm” dedi.

‘Tadı güzeldi’
2006′dan beri İngiltere’de yaşadığını ve işsiz olduğunu belirten Fidan “Önce tüylerini yoldum. Tadını merak ediyordum. Tadı güzel. Geri kalanını buzdolabına koydum. Sonra polis geldi, bir kuş öldürüp öldürmediğimi sordu. Ben de ‘Evet’ dedim. Polis buzdolabında kalan kısmı aldı. “Ben herhangi bir kuş zannediyordum. Kraliçeye ait olduklarını bilmiyordum. Herkesten özür diliyorum” dedi.

İngiliz Kraliyetinin yüzlerce yıllık bir geleneği olan Kuğu Sayma seramonisine Kraliçe Elizabeth de katılıyor.  Thames nehrinde yaşayan kuğular her yıl sayılıyor: