İngiltere’de TOMA tartışması sürüyor. Londra polisi TOMA istiyor, ülkenin geri kalanı hayır diyor. Örnek ise Gezi görüntüleri

Çarşamba, 5 Şubat 2014 14:03

İngiltere ve Galler bölgesinin en büyük 5 polis teşkilatı sokaklarda TOMA kullanılmasına karşı çıkıyor. Polis şeflerinden biri TOMA’ları düzeni sağlamadaki etkisini “ancak çikolatadan yapılmış bir çaydanlık kadar kullanışlı olabilir” diyerek açıkladı.

Daha önce Ingiltere İçişleri bakanı Theresa May de TOMA isteğine karşı çıkmıştı

Londra Metropolitan Polisi ve belediye başkanı Boris Johnson TOMA’ların yaz ayına kadar kullanıma alınması için bastırıyor. Bu yaz devletin kemer sıkma politikaları yüzünden eylemler bekleniyor.

Fakat TOMA isteğinde Londra Metoropolitan polisi tek başına. Çünkü ülkenin diğer büyük polis teşkilatları TOMA istemiyorlar ve masrafa da katkıda bulunmayacaklarını söylüyorlar. Birleşik Krallık içerisinden TOMA’lar sadece Kuzey İrlanda’da kullanıyor.

Londra’da en son 2011′de gerçekleşen isyanlardan sonra düzeni sağlama taktiklerini yeniden gözden geçiren Metropolitan Polisi TOMA’ların bu tür durumlarda etkili olacağını düşünüyor.

Guardian gazetesinin web sitesi TOMA tartışması haberini manşete taşırıken Türkiye’de Gezi Parkı eylmelerinde kullanılan TOMA’ların bir eylemciye müdahelesi anında çekilen bu dramatik kareyi kullanarak verdi:

 

 

Screen Shot 2014-02-04 at 23.07.20