İngiltere’de “kızlı erkekli” tartışması

Cumartesi, 14 Aralık 2013 16:30

İngiltere’de üniversiteleri temsil eden Universities UK kuruluşu üniversitelerdeki etkinliklerde ve seminerlerde kız erkek ayrı oturulabilmesi için yeni bir yönetmelik sundu. Din ve inanç konulu etkinliklerde üniversitelerin konferans salonlarında kız ve erkeklerin, erkekler önde kızlar arkada olmamak kaydıyla, ayrı şekilde oturmasının serbest bırakılmasını öngören bir yönetmelik sundu. Yönetmelik ükümet tarafından tepkiyle karşılandı. İngiltere Eğitim Bakanı Michael Gove yönetmeliği “aşırılığa teşvik” olarak değerlendirdi. Gove “Bu tehlikeli ve yanlıştır. Üniveriteler bu teklifi derhal geri çekmelidir” dedi

İngiltere başbakanı David Cameron da yönetmeliğe tepki gösterdi. Başbakan’ın sözcüsü Cameron’un görüşlerini şöyle aktardı: “Misafir konuşmacıların ayrılmış izleyici gruplarına hitap etmesine izin verilmemeli. Burada ayrımcılıkla ilgili ciddi bir ilkesel sorun var. Bizim eğitim kurumlarımızda çok önemli bir ifade özgürlüğü geleneği vardır. İfade özgürlüğü konusunda ihtiyatlı olmak önemlidir. Bu mesele üniversitelerle ilgili, ibadet yerleri çok farklı bir konu.” diyen Cameron’un sözcüsü yönetmeliğin bir an önce geri çekilmesi gerektiğini söyledi.

Başbakanın açıklamasının ardından Universities UK kuruluşu yönetmeliği yeniden değerlendirmek üzere geri çekti. Universities UK kurlusu Genel Müdürü Nicola Dandridge: “Başbakan, kız ve erkek ayrımının zorunlu olmaması konusunda kesinlikle haklı. Ama konuşmacıların ve katılımcıların kız erkek ayrı oturmak istemesi durumunda yasalar pek de açık değil. Bu konuda avukatlarla ve AİHM ile çalışıyoruz” dedi.