İngiltere’de ilk eşcinsel okul açılıyor

Cuma, 16 Ocak 2015 15:09

Guardian gazetesi, İngiltere’de mevcut eğitim sistemi içinde zorluk çeken LGBT (Lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel) öğrencilere hizmet verecek okulun üç yıl içinde açılabileceğini bildirdi.

Habere göre okul Manchester’da açılacak ve 40 öğrencisi olacak. Ayrıca 20 öğrenciye başka bir okulda eğitim görürken bu okulda da yarı zamanlı eğitim hizmeti verecek. Okul projesinin arkasında bulunan yardım kuruluşu Kuzey Batı LGBT Gençliği’nin stratejik müdürü Amelia Lee, “Bu, hayat kurtarmakla ilgili” diye konuştu.

Lee şunları söyledi: “Eşcinselleri homofobik hakaret ve kötü muameleden karşısında korumayı amaçlayan yasalara rağmen gerçek şu ki, özellikle de okullarda, hakaret ve kötü muamele hala inanılmaz ölçüde yaygın. Bu durum, gençleri tecrit edilmiş ve yabancılaşmış hissetmelerine neden oluyor. Bu da sıklıkla okulu asmaya, en kötü senaryo da da intihara sebep oluyor.”

Eylül ayında 14 yaşındaki Elizabeth Lowe adlı öğrenci, lezbiyen olduğunu ebeveynlerine söylemek korktuğu için Manchester’da kendini asmıştı.

Kaynak: BBC Türkçe