“İngiltere, Türkiye’yi Kıbrıs üzerinden dinledi”

Çarşamba, 6 Kasım 2013 11:47

Mediterranean-MapDünya çapında yaşanan dinleme skandalı ile ilgili İtalyan L’Espresso dergisi Türkiye’nin de adının karıştığı bir iddia ortaya attı. Haber İngiliz Daily Telegraph gazetesinin manşetine taşındı. Edward Snowden’in sızdırdığı NSA belgelerine dayandırılan haberde İngiliz istihbarat servisi GCHQ’nun, Kıbrıs’tan geçen ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir dizi ülkeye ait 14 fiber optik hattı izlemeye aldığı yazıldı.

Kıbrıs’taki Dikelya Üssü’nde bulunan Ay Nikola istasyonundan bu yeraltı kabloları aracılığıyla milyonlarca elektronik posta, telefon konuşması, anlık mesajlaşma ve diğer internet trafiğinin izlendiğine işaret ediliyor. Söz konusu yer altı kabloları Kıbrıs’tan geçerek Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrupa’ya giderken L’Espresso dergisindeki haberde “Bir dizi kablo Kıbrıs’ı İngiliz ve Amerikalıların casusluk faaliyetlerinin aşikâr hedeflerinden İsrail ve Suriye’ye bağlıyor. Diğer kablolar Kıbrıs’tan Lübnan’a ve Kıbrıs’tan Mısır, Türkiye, Yunanistan ve İtalya’ya uzanıyor” ifadeleri kullanıldı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bir ilk yaşandı

Independent gazetesi de, İngiltere’nin Almanya’yı gizlice dinlediği iddialarının iki ülke arasında gerginliğe neden olduğunu aktarıyor.

Gazete dün Snowden’ın sızdırdığı belgelere dayanarak Alman Parlamentosu ve Başbakan Merkel’in ofisinin hemen yanı başındaki İngiltere Büyükelçiliği’nde bir dinleme istasyonunun yer aldığını ve istasyonun hala faal olabileceğini öne sürmüştü.

Bu gelişmelerin ardından İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ilk kez İngiltere’nin Berlin Büyükelçisi dün Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Büyükelçi’ye diplomatik temsilcilerden bu tür dinleme faaliyetlerinin yürütülmesinin yasa dışı olduğu hatırlatıldı.