İngiltere Başbakanı gazete kapattı mı?

Salı, 28 Ocak 2014 16:01

Başbakan Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın “gazeteleri kapattığını” iddia etti. Ancak, Cameron, başbakanlık döneminde İngiltere’de hiçbir gazeteyi kapatmadı.

Başbakan Erdoğan, grup toplantısında yaptığı konuşmada bir AKP’linin “BBC bunları görmüyor” demesi üzerine “Sadece BBC mi… Wall Street Journal… Bu gazetenin sahipleri kimler…” dedikten sonra “Geçenlerde İngiltere’de aynısını yaptılar. Cameron hemen gazetelerini kapattı” ifadesini kullandı.

GERÇEKTE NE OLDU?

İngiltere’de son dönemde meydana gelen gazete kapatılması olayı 2011 yılında yaşandı. Telekulak skandalının odağındaki News Of The World gazetesi, 168 yıllık yayın hayatının ardından sahibi Rupert Murdoch’un kararıyla kapandı. Ancak Başbakan David Cameron ve İngiliz hükümeti, bu kararda rol oynamadı.

İngiltere’nin en yüksek tirajlı pazar gazetesi “News of the World” ülkeyi sarsan telekulak skandalının odağı haline gelmesinin ardından 10 Temmuz 2011’de patronu Rupert Murdoch’un kararıyla kapandı.

“Teşekkürler ve Hoşçakalın” denilen 66 sayfalık tabloit gazetesinin son manşetinde, “168 yılın ardından, 7,5 milyon okuyucuya hüzünlü, ancak gururlu bir şekilde veda edildiği” yazıldı.

8674′üncü sayısını yayımlayan gazetenin manşetinde bugüne kadarki sayıların bazılarının fotoğraflarına yer verildi.

Gazetenin baş yazısında ise “News of the World”ün 168 yıllık geçmişinde birçok tarihi olaya şahitlik ettiği belirtildi. Telekulak skandalı nedeniyle sahibi olan medya patronu Rupert Murdoch tarafından kapatılmasına karar verilen gazetenin yazısında ayrıca “Telefonlar yasa dışı olarak dinlendi ve bundan dolayı üzgünüz. Bunun bir savunması olamaz” denildi.

SNOWDEN TARTIŞMASI SÜRÜYOR AMA KAPATMA YOK

İngiltere’nin en saygın gazetelerinden The Guardian merkezli benzer bir olayda, Cameron, geçen aylarda eski CIA çalışanı Edward Snowden’ın sızdırdığı ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’na (NSA) ait bazı belgeleri yayımlayan gazetenin yöneticilerinden, istihbarat çalışanları aracılığıyla, ellerindeki belgeleri imha etmelerini talep etti. Cameron, süreçte Snowden’ın paylaştığı belgeleri yayımlayan yayınları “düşmana yardım etmek”le suçladı ancak konuyla ilgili olarak hiçbir gazetenin kapatılması yönünde adım atılmadı.

İNGİLİZ BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA: ŞAŞIRDIK

Hürriyet gazetesinden Zeynep Gürcanlı‘nın haberine göre ise İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği sözcüsü Peter Spoor yaptığı açıklamada, “Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerinden dolayı şaşırdık (puzzled). Bu sözlerin bir yanlış anlamadan kaynaklandığını düşünüyoruz. Çünkü İngiltere Başbakanı Cameron hiçbir gazeteyi kapatmadı” diye konuştu.