İngiliz polisi yumruklarıyla öğrenciyi yere serdi

Cumartesi, 7 Aralık 2013 13:52

Londra’da University of London öğrencilerinin kampüsteki polis varlığına karşı düzenledikleri iki gün süren protesto gösterilerinde 41 öğrenci tutuklandı. Olaylar sırasında bir öğrencinin, polis memurunun peş peşe gelen yumruklarıyla yıkıldığı görüntüler tartışma yarattı.

Polis, 34 öğrencinin üniversite kampüsünde başlayıp Euston Square metro istasyonunda devam eden polis karşıtı protestoda, yedi öğrencinin ise dekan yardımcısının ofisini işgal ettikleri gerekçesiyle tutuklandığını söyledi.

Protestoların üniversitede sunulan bazı hizmetlerin özelleştirilmesine karşı düzenlenen bir oturma eylemi ile başladığı ancak polisin barışçıl protestoculara şiddetli müdahalesi ile polis karşıtı bir ayaklanmaya dönüştüğü belirtildi. İngiliz televizyonları bir polis memurunun protestoculardan birine yumruk attığı videoyu yayınlarken, Metropolitan polis teşkilatı protestoculara müdahale yöntemleri ile ilgili bir şikayet almadıklarını, olaylarda birkaç polis memurunun da hafif şekilde yaralandığını belirtti.

Polis olayla ilgili yayımladığı açıklamada 39 öğrencinin huzuru bozmak, iki öğrencinin ise polis memurlarına saldırmaktan tutuklandığını doğrularken, “200 ila 300 kişinin katıldığı protesto gösterisi üniversite kampüsünde başladı ve yakındaki Euston Square metro istasyonuna yayıldı. Protestocular beraberlerinde ev yapımı kalkanlar, bombalar ve polise saldırmakta kullandıkları çeşitli objeler getirmişti” dedi.

İki gün süren olayların ardından University of London şehirdeki tüm kampüslerinde altı ay süreyle her türlü protesto gösterisini yasakladıklarını açıkladı.

Tutuklamaların ardından bir açıklama yayımlayan İngiltere Ulusal Öğrenci Birliği (NUS) Başkan Yardımcısı Rachel Wenstone, “ Polisin Sussex’te ve Londra’da öğrencilere yaptığı muamele karşısında dehşete düştük. Barışçıl protestolar ve mekanların işgal edilmesi öğrenci hareketinin önemli bir parçasıdır ve biz bu eylemlerle gurur duyuyoruz. Bu taktikler tamamen yasaldır ve protesto hakkımızın bir parçasıdır. Öğrenciler seslerini başka yollardan duyurmayı başaramayınca doğal olarak bu yöntemlere başvururlar” dedi.