Ingiliz gazetesi MINT ülkelerini anlattı: “Türkiye’nin ekonomik başarısını istikrarsızlık tehdit ediyor”

Cuma, 10 Ocak 2014 12:56

MINT ülkeleri yani Meksika, Endonezya, Nijerya ve Türkiye’nin dünyanın yeni ekonomi devleri olacağını öngören ekonomist Jim O’Neill tarafından türetilen terim gitgide yaygınlaşmaya devam ediyor.

Dün aksam Guardian gazetesinin manşetine taşıdığı MINT ülkeleri gazetede tek tek tanıtıldı. MINT ülkelerinin çalışan genç nüfusun avantajı ile diğer dünya ülkelerini geride bırakacağı öngörülüyor.

Guardian gazetesinde Türkiye hakkında yapılan analizde Türkiye’nin ekonomisinin kötüye gitmesi tehlikesi siyasi dengesizlikle birleşince son bir yılda Türkiye’yi duraksattı, bu da Erdoğan’ın son 11 yılda, tam da yerel ve genel seçimler öncesi yaşadığı en büyük kriz oldu denildi.

Kriz, Erdoğan’ın partisi AKP’nin 2002 yılından beri yaptığı iyileştirmeleri tehdit ediyor denilen yazıda, enflasyonun başdöndüren bir düşüş yasamasının yabancı yatırımcıların dikkatini çektiği anlatıldı.

Yazıda ayrıca “Anadolu Kaplanları” adı verilen muhafazakar ve son derece girişimci Türk iş adamalarının da desteğini alan AKP’nin artan refah, devam eden büyüme ve açık pazar ekonimisi iştahı ile global ticarete açılma vaadi ona 3 defa üst üste seçim kazandırdırken, kalkınmayı yılda %4′lük bir seviyeye getirdi denildi.

Yazıda son zamanlardaki yolsuzluk skandalı Tukriye’nin en değerli hazinesi olan istikrarını tehlikeye düşürürken, 4 kabine bakanının istifasına neden oludu ve Başbakanı bile koltuğundan edebilir denildi. Ayrıca yazın çıkan olayların da Erdoğan’ın uluslararası itibarına zarar verdiği anlatıldı.
Bilgi Üniversite Ekonomi Profesörü Asaf Savaş Akat’ın “İstikrar bu hükümetin temel taşıydı” ve “Bu kriz ekonomik aktörlerin güvenini sarsabilir ve halihazırda zor bir ekonomik dönem içindeyeken büyümeyi daha da yavaşlata bilir” sözlerine yer verildi.

Ayrıca Ak Parti’nin hızla filizlenen skandal karşında meydan okuyan bir duruş sergilediği anlatırlıken Mehmet Şimşek’in “Türkiye’de makro ekonomik dengeler sağlam. Kamu maliyesinde oldukça güçlüyüz, bankacılık sektörü sağlıklı, hane halkının bilançosu sağlıklı.” Tweet’lerine yer verildi.

Yazıda “Türkiye, Erdoğan hükümete geldiğinden beri en dengesiz ve tahmin edilmesi zor bir siyasi dönemden geçiyor” denildi.

Screen Shot 2014-01-09 at 17.29.04