Din değiştirerek Müslümanlığı seçen İngiliz bir grup genç Londra sokaklarında şeriat kanunu yaymaya çalışınca hapis cezası aldılar

Pazartesi, 17 Şubat 2014 11:56

Haber: Buket Konuk Hirst

İngiltere’nin başkenti Londra’da kendilerine “Müslüman Devriyeler” adını veren bir grup, Müslümanların yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde özellikle gece saatlerinde sokaklarda içki içen insanları uyarmaya başlaması üzerine Aralık ayında topluma şeriat kanunlarını dayatmak suçuyla hapis cezası almışlardı.  Müslümanlığı seçen İngiliz vatandaşları Jordan Horner (20), Ricardo McFarlane (26) ve Royal Barnes’in (23) hapis cezasının ardından, 14 Şubat günü  Old Bailey mahkemesinde verilen karara göre radikal vaizler Anjem Choudary ve Dean Le Page ile görüşmeleri de yasaklandı.

Genellikle gençlerden oluşan bu gruplar sokaklarda aynı polis gibi devriye gezip elinde bira veya herhangi başka bir alkollü içecek olan insanların yanına giderek “Burası Müslüman bölgesi, burada alkollü içki tüketemezsiniz”  diyerek uyarılarda bulunuyorlardı. Devriyeler yüzlerini gizledikleri video görüntülerini propaganda amacıyla YouTube’a yüklediler. Videolarda Müslüman devriyeler yoldan geçen insanlara alkolün kötülükleri üzerine vaaz verirken veya kadınlara cami çevresinde yürürken Allah’a saygılı olup kapalı giyinmelerini buyururken görülüyorlar. Devriyeler bu propaganda videolarında açık kıyafetlerle gezen kadınlardan ‘Kendine saygısı olmayan çıplak hayvanlar gibiler’ diye bahsediyorlar.

Müslüman devriyelerin bu faaliyetleri İngiltere toplumunda da tepki çekti. Londra polis teşkilatı Scotland Yard soruşturma başlatmış olsa da İngiltere’de daha önce ırkçı söylemleri ile huzursuzluk yaratan  ‘İngiliz Savunma Birliği’nin (English Defence League) agresif tepkisi gecikmedi.

EDL web sitesindeki deklerasyonunda bu devriye gruplarının “Müslüman bölgesi” olarak niteledikleri yerin neresi olduğunu sorguluyor ve İngiliz polisinin bu davranış biçimini engellemekte çekingen davrandığına inandıklarını belirtiliyorlar.

Nitekim EDL Müslüman devriyelere karşı “Hıristiyan Devriyeler” adlı yeni bir grup oluşturdu ve tepkilerini biraz daha yüzleşmeci bir tarzda göstermeye başladılar. En son 1 Şubat günü ellerinde bira kutuları ve sigaralarla Londra’nın doğusunda çok kalabalık bir cemaate sahip olan bir caminin etrafında uzun sure boy gösterdiler. Grup internete yükledikleri videolarda camiye yakın bir yerde park ettikleri ticari aracın içinde gerginlik çıkmasını beklerken görülüyor. Açıkladıklarına göre amaçları camideki müslümanları bira içerek tahrik etmek ve dışarı çıktıklarında da derslerini vermek. Cemaatin bu planı farkettiği ve tahrikçi grupla yüzleşmediği görülüyor.

Londra’da asker Lee Rigby’nin 2013’ün Mayıs ayında iki fanatik müslüman tarafından başı kesilerek öldürülmesi EDL ile müslüman gruplar arasında zaten var olan gerginliği ciddi boyutta arttırmıştı.

 Jordan Horner

Jordan Horner

 

Royal Barnes

Royal Barnes

 

Ricardo McFarlane 

Ricardo McFarlane