İncil’den sonra şimdi de Tevrat, Ay’ın yüzeyine bırakılacak

Salı, 27 Mayıs 2014 12:13

1971 yılında Apollo 15′in Ay’a seyahatindeki astronotlardan David Scott Ay’a minik bir incil bırakmıştı. Simdi ise aya el yazması bir Tevrat bırakılması gündemde.

New Scientiest dergisinin haberine göre İsrail’li bir grup bilim adamının “Ay’da Tevrat” projesi, Ay’a bırakılacak olan 3 önemli kültür hazinesi parçadan ilki olacak. Devamında Hiduizm’in en önemli yazması ‘Vedas’ ve ardından da Çin kültürünün en önemli eseri ‘I Ching’ de Ay’a götürülecek.

Başlattığı kampanya ile 12 ila 15 milyon euro toplamayı hedefleyen projenin kurucusu Paul Aouizerate “Bu kitaplar yeryüzünün en antik belgeleri ve 3 bin yıllık bir tarihe sahipler. Milyarlarca insan için büyük önem taşıyorlar” dedi.

Screen Shot 2014-05-27 at 10.10.12

“Ay’da Tevrat” projesi Ay’a ilk özel teşebbüs ile robotlu araç göndermeyi teşfik için organize edilen 30 milyon dolar ödüllü Google Lunar X Prize ‘a katılan şirketler ile gerçekleştirecek. İsrail’li gurubun şimdiden Google Lunar X Prize katılımcısı Barcelona Ay Takımı ile görümelerde olduğu bildiriliyor.
Ay’a yerleştrilecek olan Tevrat özel bir kapsülün içinde korunacak. Kapsülün radyasyon ve ısı değişikliklerine dayanıklı 10,000 yıllık bir ömrü olacak.