“İlkokula gidemeyen oğlumu Kanada’da üniversiteye alıyorlardı”

Pazartesi, 26 Ağustos 2013 16:23

Dipnot.tv canlı yayın programı Tabu’da özel eğitime gereksinim duyan bireyler ve eğitimde ayrımcılık hakkında konuşuldu.

Avukat Jülide Işıl Bagatur’un konuk olduğu programda özel eğitime gereksinim duyan bireylere karşı duyarlılığın gelişmesi için böyle bir bireyi tanıyor olmamızın şart olmadığı söylendi. Her insanın değişik farkındalıklar taşıdığı bu yüzden de bazı konuların kör nokta kaldığı vurgulandı. Hayatın içinde özel gereksinime ihtiyaç duyan bireyleri az görüyor olmamızın bu konuda farkındalığımızın geç oluşmasına neden olduğu belirtildi.

Eğitim hukuku açısından bakıldığında engelli kelimesinin kullanımının yanlış olduğunu belirten Işıl Hanım bunun yerine “özel eğitime ihtiyacı olan birey” tanımını kullanmanın daha doüru olduğunu söyledi. Eğitim açısından özel gereksinimli bireylerin bir engele sahip olmadıkları sadece diğerlerinden öğrenme adına farklılık gösterdikleri vurgulandı.

Eğitim’den sağlığa bir çok konuda düzenlemelerin var olduğu fakat bunları uygulama konusunda eksikliklerin olduğunu belirten Işıl Hanım ailelerin de bilinçlenmeleri gerektiğini söyledi. Hayatın içinde özel gereksinime ihtiyaç duyan bireylere daha çok yer verdikçe bu konudaki tabuların da azalacağı vurgulandı.

Hangout Nasıl Yapılır2 Yatay