İlker Başbuğ’un rütbesi geri alınabilir

Salı, 6 Ağustos 2013 15:56

fft64_mf1290390Darbeye teşebbüsten müebbet hapis cezası verilen Başbuğ, ceza Yargıtay tarafından onanırsa, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tarihinde Genelkurmay Başkanı düzeyinde rütbesi geri alınan ikinci komutan olacak.

Ergenekon’dan çıkan hapis cezaları Yargıtay tarafından onaylanırsa, muvazzaf ve emekli personel, er statüsüne düşecek.

Emekli general ve amirallerin rütbeleri sökülecek. Madalya ve nişanları geri alınacak. Muvazzaf askerlere er iaşesi verilecek. Tutuklu muvazzaf askerler ancak hizmet eri tazminatından yararlanabilecek.

Bu kapsamda hapis cezası alan muvazzaf personelin ailelerine, talep etmeleri halinde doğum yardım ödeneği, ölüm yardımı ödeneği, tedavi ve cenaze masrafları, yakacak yardımı, giyecek ve yiyecek yardımı yapılacak.

Ancak hizmet süresini dolduran general ve amirallerin kararın kesinleşmesinden sonra emeklilik için başvurma hakları bulunuyor.

Eğer bu komutanlar emeklilik talebinde bulunursa hiçbir tazminat ödemeden, hizmet süresini doldurdukları için emekli olabilecek ve emekli maaşlarını alabilecek.

Generallerin rütbeleri sökülecek, er statüsüyle emekli olmuş sayılacak. Ancak Emekli Sandığı tarafından ödenen maaşlarında bir değişiklik olmayacak. Emekli generaller ve aileleri lojman, orduevi gibi tüm sosyal haklarını da kaybedecek.

10. Genelkurmay Başkanı Mustafa Rüştü Erdelhun, 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra görevden alınmış ve yargılama sonunda müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Görevini kötüye kullandığı ve yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle 2006′da yargılanıp ceza alan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil’in de rütbesi sökülmüştü.