İlker Başbuğ Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yaptı

Perşembe, 23 Ocak 2014 17:21

Ergenekon davasında hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs ettiği gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılan ve dava kapsamında 2 yıldır tutuklu olan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Avukat Sezer tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ergenekon davasının görüldüğü, İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliye talebinin reddine ilişkin kararına karşı yapılan itirazın da bir üst mahkeme olan İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce reddedildiği hatırlatıldı. Açıklamada, “Müvekkilimizin “görevsiz” mahkemede yargılanmasına ve iki yıldır devam eden tutukluluğuna ilişkin haklı itirazlarımızın incelenmeksizin reddedilmesine karşı, meslekii sorumluluğumuzun bir gereği olarak, 22 Ocak 2014 tarihinde, Anayasa Mahkemesi’ne tarafımızdan, müvekkilimizin adına bireysel başvuruda bulunulmuştur” denildi.

TAZMİNAT TALEBİNDE BULUNMADI

Yapılan açıklamada ayrıca; “Öncelikle görüşülme istemli bireysel başvuruda; yukarıda belirtilen Özel Yetkili Mahkeme uygulamaları sonucu Anayasa’nın Kişi Hürriyet ve Özgürlüğünü düzenleyen 19. maddesinin 2, 3, 7 ve 8. fıkralarının ihlal edildiğinin tespit edilmesi istenilmiş olup tazminat talebinde bulunulmamıştır. Müvekkilimizin Komutanlığını yapmış olmaktan her zaman onur ve gurur duyduğu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin personeline yönelik haksız soruşturma ve davaları ilgiyle takip eden kamuoyuna saygıyla duyurulur” denilmesi dikkat çekti.