İlk yardım biliyor muyuz?

Perşembe, 16 Ekim 2014 09:35

Bayramın ilk üç gününde, 34 kişi hayatını kaybetti, 154 kişi yaralandı. Bayram süresince her haberde insan hayatı ve ölümler geçti. Hep can yanması… Bu hafta insanlık için önem teşkil eden ve hayat kurtaran bir konu yazmak geldi içimden.

İlk yardım.

Ülke olarak ilk yardım konusunda ne kadar bilinçliyiz? Cevap, yeterli değiliz.

Bence bu sorun eğitim sistemimizde yanlış işleyişin bir parçasıdır. Düşününsenize, mesleki olarak bizim işimiz bile insan bedeni ve sağlığı iken, ilk yardım sertifikası olmayan bir çok meslektaşım var. Önemsemiyoruz!

Arabanızın bile çalışmadığı anda müdahale etmek için kolları sıvarken, yardıma ihtiyacı olan insanlar için uzaktan bakmayı çok iyi başarabiliyoruz.

Bakmayı geçtim, ilk yardım yaparken yanlış müdahaleden öldürüp sakat bırakan insanlarımız bile var. Peki ya vatandaş ne yapsın?

Anneannenizden, babaannenizden duyduklarınızı bir kenara bırakın artık. Bayılan insana kolonya koklatılmaz! Geçin bunları kardeşim… Annesini, babasını, kardeşini, en yakın arkadaşını sevmeyen var mıdır? Ya da sokakta yardıma ihtiyacı olan birisine koşmayan bir insan?

Gözünüzün önünde ilk yardım gerektiren bir olay gerçekleştiğinde, içimizden kaçımız ilk müdahaleyi yapabilecek donanımda? Kendimizi kandırmamıza gerek yok! İlkyardım hakkında ciddi eksiklerimiz var.

Hala okullarda beden eğitimi dersi kaldırılsın, din kültürü dersi okutulsun, havuzlar bay bayan diye ayrılsın, jimnastik mayoları değişsin diye tartışacağımıza insanlığa yarayan birşeylere de dokunun.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu konuda bir adım atsa, ilk ve ortaöğretimde müfredata ilk yardım dersi koysa, öğrencileri bilinçlendirse. Ve bu süreç hayatın her safhasında sürekli olarak yenilenip araç kullanma ehliyeti gibi denetlense.

Hatta, ilk yardım dersi ilköğretimden, ortaöğretime kadar olan süreçde zorunlu ve kredisi en yüksek olan ders olsa, öğrencilerin mezun olabilmeleri için en gerekli prosedür ilk yardımı bilmeleri olsa ve küçük yaşta insanlar bilinçlendirilse…

Hazırlayan: Barış Çunguroğlu

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play