İlk erkek sığınma evinin özellikleri belli oldu

Pazartesi, 11 Şubat 2013 13:44

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye’nin ilk erkek sığınmaevini açmak için kolları sıvadı. Yeni yönetmelikte ismi “konukevi” olarak belirlenen merkez İstanbul’da kurulacak ve şiddet mağduru erkeklere hizmet verecek.

İLK ERKEK KONUKEVİ
Konukevinde diğer merkezlerde uygulanan tüm gizlilik kuralları geçerli olacak. Mağdur erkeklere kalacak yer sağlanması için hali hazırda Şefkat-Der isimli derneğin Konya’da açtığı bir konukevi bulunuyor. İstanbul’da açılacak merkez ise devlet eliyle açılan ilk erkek konukevi olma özelliğini taşıyor.

BAKAN ŞAHİN: CİDDİ TALEP ALDIK
Aile Bakanı Fatma Şahin, böyle bir uygulamaya gitme nedenini, “İstanbul’dan mağdurlarla ilgili ciddi talep aldık. Bunun ardından da ilk erkek konukevini açmaya karar verdik. Her zaman söylüyorum ben ‘aile bakanıyım’. Yani kadın ın da çocukların da erkeklerin de bakanıyım. Onların da haklarını korumak benim görevim” sözleriyle açıkladı.

EN FAZLA 30 ERKEK KALACAK
Aile Bakanlığı tarafından geçtiğimiz ay çıkarılan yeni Konukevleri Yönetmeliği çerçevesinde bir ay içerisinde faaliyete geçmesi planlanan merkezde en fazla 30 erkek kalacak. Şiddet mağduru, gidecek hiçbir yeri olmayan erkeklere Türkiye genelindeki kadın konukevlerinde kalan kadınlar için sağlanan tüm olanaklar tanınacak. Geliri olmayanlara aylık harçlık sağlanmasından meslek kurslarına yönlendirilme ve psikolojik danışmanlığa kadar verilen desteklerin tamamı mağdur erkekler için de geçerli olacak.

KONUKEVİNİN ÖZELLİKLERİ;
Konukevleri Yönetmeliği çerçevesinde erkek konukevinde de bulunacak dikkat çekici özellikler şöyle olacak:

-Hiçbir doküman ve belgede korunan erkeklerin kimlik bilgilerine yer verilmeyecek, konukevinin dış cephesine ilişkin fotoğraflar yer almayacak.

-Erkek Konukevi için de gizlilik kuralları çerçevesinde açılış ve temel atma töreni düzenlenemeyecek.

-Avlulu ya da bahçeli müstakil binada hizmet vermesi planlanan konukevine tabela asılmayacak. Pencereleri parmaklıklı olacak.

-Konukevinin adresi ve telefon bilgileri gizli tutulacak. Merkez, polis tarafından korunacak.

-Merkezde kolluk kuvvetlerine doğrudan çağrı yapan sistem, evrak imha makinesi ve numarası görünmeyen telefon hattı bulunacak.

Tags