İlk ay tutulması gerçekleşti: Gözünüzü yükseklerden ayırmayın!

Cuma, 26 Nisan 2013 13:45

ay2013 yılında gerçekleşecek olan 3 ay tutulmasından ilki gerçekleşti. Türkiye saati ile 21.04′te başlayan parçalı ay tutulması, 01.11′de son buldu. Parçalı ay tutulmasını vatandaşlar ilgi ile izledi.

İstanbul’da ay tutulmasını izlemek isteyen vatandaşlar fotoğraf makineleri ile tutulma anını beklediler. Havanın açık olması nedeniyle parçalı ay tutulması vatandaşlar tarafından net bir şekilde izlendi. Bazıları ise bu anı görüntülemek için çalıştı. Tutulma çıplak gözle izlendi. Dünyanın gölgesi ayın üzerine tam geldiğinde ay üzerinde kırmızılık oluştu. Gölge yavaş yavaş çekilmeye başlayınca kırmızılık yerini ayın eski haline bıraktı ve aydınlık göründü. Fakat bu değişim tam ay tutulmasındaki kadar belirgin olmadı.

2 ay tutulması daha olacak
Bu yıl iki ay tutulması daha gerçekleşecek. 18-19 Ekim’de ki yarı gölge ay tutulması ülkemizden gözlenebilirken, 25 Mayıs’taki yarı gölge ay tutulması ise ülkemizden gözlenemeyecek.

Ay tutulmasını izlemek için Beşiktaş sahiline geldiğini söyleyen Egemen Karakaya, “Bu sene 3 defa ay tutulması olacak. Bende bu tutulmayı izlemek için buraya geldim” dedi.