İlişki seviyesine göre “Aşk” filmleri

Pazar, 16 Şubat 2014 11:15

Günlük yaşamımıza 1980’li yılların sonlarında giren Sevgililer Günü bu yıl da göz açıp kapayıncaya geldi. Bilmez idik evvel bu dirâyet yeni çıktı filan diyerek Ziya Paşa’lık yapmayacağım. Sınırlar flulaştıkça bu absürtlüklerin bilincimizi işgal etmesi doğal. Ki tam tersi de geçerli. Dini bayramlar, hatta onları bıraktım kandiller biz çocukken şimdi olduğundan çok daha az önemsenirlerdi. Yani bunun aslında batı kültürünün boğuk bir sis gibi ülkemize yayılmasıyla ilgisi yok.

Buna rağmen bana çok çakma gelen bir gün. Zaten genelde de insanların biraz dalga geçtiği, zorunluluktan ritüellerini yapmak zorunda hissettiği, gereksiz bir sıkıntı. Örneğin yılbaşı kutlamalarında da bu gibi şikayetler olur ama günün kendi anlam ve önemi insanlarda bir heyecan yaratır: yeni bir başlangıç, yeni umutlar, saat on ikide televizyonda dansöz vs. Sevgililer Günü’ndeyse buna benzer bir beklenti yok. Yılın en gıcık aylarından Şubat’ın tam ortasındaki buz gibi bir günde aşkı ve aşkın anlamını aramak, McDonalds’ta yerli malı haftası kutlamak gibi bir şey.

Tabii bu kişisel görüşüm. Siz Sevgililer Günü’nün doğum gününüzden sonra yılın en önemlilerinin başında geldiğini düşünebilirsiniz. Benim de böyle arkadaşlarım var. Onlarla bugünlerde pek görüşmemeye çalışıyorum. Eğer ki siz sevgilinizle bu sene Cuma gününe denk gelen bu anlamlı günde sokak sokak gezip, avuçlarla para saçmak yerine evde oturup romantik filmler izlemek istiyorsanız yaşadınız. Size ilişki seviyenize göre süper önerilerim var.

Yeni İlişki

Bir kere ilişkiniz daha yeniyse, ilk Sevgililer Günü’nü evde kutlamanın ne kadar doğru bir karar olduğunu bilmiyorum. Ama sevgiliniz sizi “gel pizza yiyelim, sonra da sosis saklama oynarız” filan gibi bariz davetlerle çağırmadıysa, bir bildiğiniz vardır herhalde. Böyle bir durumda izlenecek en romantik film “Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi.” Başrollerinde Heath Ledger, Julia Stiles ve Joseph Gordon-Levitt’in toplam yaşları otuzken filan oynadıkları film, ilk iki oyuncuyu bir gecede Hollywood’un en çok aranan aktörleri listesine sokmuştu. Shakespeare’in Hırçın Kız oyununun “modern” bir uyarlaması olan film çok eğlencelidir. Yeni yavuklunuzla bolca gülersiniz, romantik yerlerinde birbirinize sokulursunuz vs. Sonrası sizin kabiliyetinize kalmış.

Bir Ayı Geçmiş İlişki

Bu hafta vizyona girecek Spike Jonze’un filmi Aşk (Her) tam size göre. Yakın gelecekte nadir bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanan kahramanımız (Joaquin Phoenix), kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemine aşık olur. İşletim sistemini Scarlett Johansson seslendiriyor. Film güzel, konusu ilginç. Tam Sevgililer Günü için.

Eğlenceli İlişki

Çok mu gülüyorsunuz birlikteyken? Birbirinizi çok mu eğlendiriyorsunuz (o anlamda değil, sapıklar)? Tercih ettiğiniz filmler de birbirine benziyor, öyle eğlenceli ve zevkli mi? O zaman Groundhog Day’i izleyin. Hem Şubat ayında geçiyor, hem romantik hem de komik. Oh, mis gibi. Gül gül ölürsünüz.

Bitirmeye Çalıştığınız İlişki

Sevgilinizden ayrılmak istiyor ama bir türlü ayrılamıyor musunuz? O zaman herhangi bir Türk romantik komedisini alıp izleyebilirsiniz (mesela ismi de Romantik Komedi olan o filmler gibi). “Ay bula bula bana bu iğrenç şeyi mi izletiyor” diye düşünüp sevgiliniz hemen bırakır sizi.

Yıllanmış İlişki

Geriye baktığınızda ilişkinizin yaşının, iki elin parmaklarını geçtiğini görürseniz neyi isterseniz onu izleyin. Neyin hoşunuza gideceğini biliyorsunuzdur. Bana sormanıza gerek yok zahir.

Ali Arıkan (@aliarikan)

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ İNDİRMEK İÇİN