“İlham kaynağı, efsane, ışık…” Liderlerden Mandela mesajları

Cuma, 6 Aralık 2013 12:34

Güney Afrikalı lider Nelson Mandela’nın ölümü tüm dünyada üzüntüyle karşılandı. Mandela’nın ölüm haberinin ardından liderler de taziye mesajı yayınladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Bu ülkede verdiği mücadele ile ırkçılığın sonunu getirmiş, ondan sonra da bu kadar bölünmüş, bu kadar birbirine düşman olmuş topluluğu büyük bir barış içinde düzlüğe çıkartmış insandır. Şüphesiz ki esas başarısı mücadelesinin ikinci kısmındadır. Birinci kısmı yapan dünyada çok örnek vardır. Haksızlıklara karşı büyük mücadeleler veren ve sonunda galip gelen. O galibiyeti sürdürülebilir yapan ve barışı gerçekten hakim kılan, bu kadar bölünmüş topluluğu birbirine kaynaştıran ender liderlerden birisidir.

ABD Başkanı Barack Obama: Nelson Mandela’nın yaşamından ilham alan milyonlarca insandan biri de benim. Dünyanın dört bir yanındaki birçok insan gibi ben de Nelson Mandela’nın koyduğu örnek olmadan hayatım nasıl olursu hayal edemiyorum. Yaşadığım müddetçe ondan öğrenmeye devam edeceğim. İlk siyasi eylemim, hayatımda politikaya dair yaptığı ilk şey Apartheid karşıtı bir protestoya katılmaktı. Mandela’nın söylediklerini ve yazdıklarını okudum. Hapishaneden çıktığı gün benim için insanın korkularının değil umutlarının peşinden gittiğinde neler yapabileceğini hissettim.

İngiltere Başbakanı David Cameron: Dünyadaki çok önemli bir ışık söndü. Nelson Mandela çağımızın devlerinden biriydi; yaşarken bir efsaneydi öldükten sonra da öyle olacak. Gerçek bir küresel kahraman…Çok sevdiği ülkesinin dört bir yanında insanlar nezaketin vücuda gelmiş hali olan bir adam için yas tutacak. Onunla tanışmış olmak hayatımın en büyük onurlarından biriydi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande: Nelson Mandela Güney Afrika’nın ve tüm dünyanın tarihini yazdı. Apartheid’a karşı yorulmadan savaştı, düşmanını cesaretiyle, inatçılığıyla ve azmiyle yendi. Yıllar boyunca, Nelson Mandela Güney Afrika ulusunu, ülkenin birliğini ve Afrika’nın gururunu vücuda getirdi. Bütün gücünü ülkesini dünyanın büyük devletleri arasına sokmak için harcadı. Fransa Güney Afrika halkının sonsuz üzüntüsünü paylaşıyor.

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh: İnsanlar arasından bir dev hayatını kaybetti. Bu Güney Afrika’nın olduğu kadar Hindistan’ın da kaybıdır. Gerçek bir Gandiciydi. Hayatı ve çalışmaları gelecek nesiller için sonsuz bir ilham kaynağı olacak. Ruhu için dua eden herkesin yanındayım.