İldem Wilson yazdı: Mülteci Zirvesi’nde Türkiye Avrupa’ya Şartlarını Sundu

Pazar, 13 Mart 2016 11:00

İLDEM WILSON

Türkiye Avrupa Birliğine mültecileri geri kabul etme şartlarını sundu. Şimdi Avrupa Birliği liderleri için bu şartları gözden geçirip bir karar verme zamanı. Zirve sonrası liderlerin açıklamalarına bakılırsa bu şartların kabul edilmesi hiç de uzak bir ihtimal değil. Haftaya yapılacak olan yeni zirvede ise bir anlaşmaya varılması bekleniyor. Ancak anlaşmanın önünde pek çok da engel var. Sadece Avrupa Liderlerinin rızası anlaşmanın uygulanması için yeterli olmayabilir. Zira insan hakları örgütlerine göre anlaşma uluslararası hukuka da aykırı.

Salı günü Brüksel’de Başbakan Davutoğlu ve Avrupa Birliği liderlerinin katıldığı zirvenin ardından Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı David Cameron anlaşmanın ana hatlarının ortaya çıktığını söylediler ve anlaşmayı mülteci krizine çözüm bulmada “dönüm noktası” olarak nitelendirdiler.

1206651_620x410

Türkiye AB’ye Ne Önerdi?

Türkiye, Avrupa Birliğine “1’e 1” diye tabir edilen bir anlaşma önerdi. Buna göre Türkiye’den çıkıp Ege’yi geçerek Yunanistan’a ve oradan da diğer Avrupa ülkelerine ulaşan bir düzensiz göçmene karşılık olarak Türkiye’de kamplarda kalan bir Suriye’li Avrupa’ya gönderilecek.

 

Türkiye’nin Şartları Neler?

Mali yardım: Mülteciler için kullanılmak üzere 3 milyar Euro’luk AB yardımı.

Vizesiz Avrupa: Türk vatandaşlarının Haziran 2016′dan itibaren Schengen bölgesinde vizeden muaf tutulması.

AB üyelik süreci: Türkiye’nin üyelik müzakereleri sürecinde yeni başlıkların görüşmelere açılması.

 

Bu şartlar şimdilik Avrupa Birliği liderlerini memnun etmiş görünse de, anlaşmanın önünde pek çok engel var. Bunlardan bir tanesi Türkiye’nin önerdiği “1’e1” prosedürünün uygulanma zorlukları. Türkiye’nin ve Yunanistan’ın bu zor prosedürü yönetip yönetemeyeceği konusunda endişeler var. Bir başka endişe ise savaştan kaçmış, Avrupa’ya ulaşmak için hayatını riske atmış ve asla geri dönmek istemeyen göçmenlerin bu prosedüre uymama ve ayaklanma ihtimalleri.

Endişelerin de ötesinde, anlaşmanın en zayıf noktası uluslararası hukuka aykırı olması. Anlaşma Türkiye’nin de imzalamış olduğu 1951 Genevere Mülteci sözleşmesine aykırı. Bu sözleşmeye göre mülteciler ile ilgili bütünü kapsayıcı bir düzenleme yapılamıyor. Yani iltica prosedürü her mültecinin durumuna göre işliyor. Bütün mültecileri kapsayan bir şekilde sınır dışı politikası uygulamak 2. dünya savaşından sonra hazırlanan uluslararası mülteci yasasına aykırı.

Bu kurallar eğilip bükülüp aşılsa dahi, Türkiye’nin AB müzakerelerinin yeniden başlatılması şartının da engellere takılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Avrupa Birliği üyesi Kıbrıs Rum Kesiminin Türkiye’nin AB üyeliğine vetosu devam ederken, Türkiye’ye üyelik verilmesinin önü nasıl açılacak henüz bunun cevabı verilmiş değil.

 

Vizesiz Avrupa?

Türkiye’nin şartlarından biri olan Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa için ise tüm AB ülkelerinin onayı gerekmiyor ancak Fransa şimdiden vize serbestliğine sıcak bakmadığını belli etti. Fransa Cumhurbaşkanı François Holland Türkiye’ye daha önce şart koşulan 72 maddeyi hatırlattı. Geçtiğimiz Aralık ayında Türkiye’ye sunulan bu 72 şart yeni teknoloji ile üretilen biyometrik pasaportlardan tutun da, cezai konularda adlı işbirliğine kadar pek çok yeni ve uzun soluklu düzenlemeyi kapsıyor.

1206662_620x410

Anlaşma için liderler haftaya yeniden masaya oturacaklar. Şimdilik Türkiye’nin sunduğu şartlar açısından sonuç olumlu gibi görünse de, Avrupa’nın bu şartlara karşılık koyacağı kendi şartları ne kadar makul olacak bunu da ilerleyen günlerde göreceğiz.

 

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 260. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play