İKSV tarafından 23. kez düzenlenen İstanbul Caz Festivali 27 Haziran’da Çok Özel Bir Proje İle Başlıyor!

Cuma, 17 Haziran 2016 13:49
Savaşın Dağıttığı Suriye Ulusal Orkestrası Yeniden Bir Araya Geliyor

  

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 19 yıldır Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali 23. kez gerçekleştirilecek. 27 Haziran-25 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen festival bu yıl da cazın önde gelen isimlerini ve güncel müziğin yıldızlarını İstanbul’un farklı mekânlarında ağırlayacak.

 

Festival, rock müziğin en radikal isimlerinden Damon Albarn’ın Suriyeli Müzisyenler Orkestrası ve konuk sanatçılar ile beraber vereceği konserle başlayacak. Eski ve yeni üyelerinin oluşturduğu 50 kişilik Suriyeli Müzisyenler Orkestrası ile Damon Albarn ve konuk sanatçıların aynı sahneyi paylaşacağı bu proje, Akasya’nın gösteri sponsorluğunda, Türkiye’de ilk defa 27 Haziran Pazartesi akşamı, 21.30’da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde müzikseverlerle buluşacak.

Damon Albarn ve Suriyeli Müzisyenler Orkestrası’na sahnede eşlik edecek sanatçılar arasında Cezayir, Lübnan, Mali, Moritanya, Senegal, Tunus, Amerika ve Türkiye’den müzisyenler olacak. Dünyanın farklı kıtalarından, farklı ülke ve kültürlerinden gelen bu sanatçı ve müzisyenler arasında Rachid Taha, Julia Holter, Baaba Maal’in yanı sıra Bassekou Kouyaté, Bu Kolthoum, Eslam Jawaad, Malikah, Mounir Troudi, Noura Mint Seymali ve TALA bulunuyor.

Africa Express yapımcıları liderliğindeki bu özel projede Şef Issam Rafea ve diğer üyeleriyle birlikte Suriyeli Müzisyenler Orkestrası, Damon Albarn ve konuklarının da katılımı ile Suriye kültürü ve müziğine bir saygı duruşu gerçekleştirecek. Lil’ Silva, Brian Eno, Metronomy ve Django Django üyeleri ile Mouse on Mars’dan Andi Toma gibi ünlü isimlerin de yer aldığı Africa Express projesi bugüne kadar birçok yaratıcı konser ve projeye imzalarını attı.

Prömiyerini 22 Haziran’da Holland Festival’de yapacak proje, ardından 24 Haziran’da Glastonbury Festival’da, 25 Haziran’da Southbank Center’da ve 27 Haziran’da İstanbul Caz Festivali’nde birer konser verdikten sonra 29 Haziran’da Roskilde Festival’da ve 30 Haziran’da ise Köln Philharmonie’de dinleyici ile buluşacak. Sınırlı sayıda konser veren ve Holland Festival, Royal Festival Hall ve Glastonbury’den sonra İstanbul’a konuk olacak bu özel proje, 14-18 NOW ve Holland Festival’in ortak eser siparişi ile Africa Express tarafından gerçekleştiriliyor.

 

Suriyeli Müzisyenler Orkestrası hakkında

Issam Rafea şefliğindeki Suriyeli Müzisyenler Orkestrası; Damon Albarn ile ilk kez 2008’de Şam Opera Evi’nde birlikte çaldı. Ardından 2010’da Gorillaz albümünde ‘White Flag’ parçasında işbirliği yapan ekip, Gorillaz’ın Suriye ve Lübnan’ı da kapsayan turnesine de eşlik etti. Damon Albarn, Suriye’de yaşanan olaylar sebebiyle ülkelerini terketmek zorunda kalan Suriyeli müzisyenleri, 14-18 NOW başlıklı projenin bir parçası olarak yeniden bir araya getirdi.

 

Africa Express hakkında

Farklı kültürlerden ve farklı jenerasyondan gelen, farklı müzikal türleri icra eden Batılı ve Afrikalı müzisyenleri bir araya getirerek ortak projelerde işbirliği yapmalarını amaçlayan Africa Express 2006 senesinde kuruldu. Müzikte yeni bir perspektif sunma gayesiyle hayata geçen proje, dünyanın dört bir yanından birçok müzik duayenini ve müzisyeni aynı çatı altında birleştirdi. Damon Albarn’ın Mali’de Fatboy Slim, Martha Wainwright and Jamie T gibi kendi kulvarının saygın müzisyenlerini Afrika müziğinin efsane isimleri Toumani Diabate, Salif Keita, Amadou & Mariam ve Bassekou Kouyate ile bir araya getirmesiyle hayata geçen Africa Express, bugüne kadar Londra, Glastonbury, Liverpool, Paris, İspanya, Nijerya, Kongo ve Etiyopya gibi dünyanın farklı bölgelerinden birçok ülke ve şehirde birçok müzisyeni aynı sahnede buluşturan bir proje niteliği taşıyor. Proje kapsamında 2013 yılında Africa Express Presents… Maison Des Jeunes ve 2015 senesinde piyasaya sürülen Africa Express presents… Terry Riley’s In C Mali adlı iki albüm dinleyici ile buluştu.

 

Festival Biletleri

23. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden (pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) satın alınabilir. Her konserde tam biletlerin yanı sıra öğrenciler için indirimli bilet de satışa sunuluyor. Lale Kart sahipleri biletlerini %25’e varan özel indirimlerle alabiliyor.