İkinci Memleketim Tayvan! Rıfat Karlova yazdı

Çarşamba, 26 Mart 2014 13:20

Tayvan, çoğunluğu Çin ve geri kalanı da aborjin kültürü ile yoğrulmuş Konya ilimizden biraz daha ufak topraklara sahip olan 23 milyonluk bir teknoloji memleketi olarak bilinmektedir. Buraya aynı zamanda geçmişteki ekonomik başarılarının ardından Uzakdoğu’nun ekonomi kaplanlarından biri lakabı da takılmıştır.

8 seneye yakın bir süredir yaşadığım ve aynı zamanda televizyon şovları yaptığım bu güzel adanın daha fazla tanınmasını istediğim için sizlere güzel bir Tayvan turu hazırladım. Hazırsanız yolculuğumuz başlasın!

Tayvan’a Türkiye’den direkt uçuş yok bu yüzden de pek çok havayolu şirketi Hong Kong, Kuala Lumpur veya Singapur gibi yerlerden aktarma yaparak buraya uçuyor. Yolculuk ise oldukça uzun, tam 12 saat sürüyor. Tayvan’ın başkenti Taypey’de 8 milyon insan yaşıyor ve Tayvan’ın en renkli mekanları da genelde bu şehirde bulunuyor.

Tayvan’da ulaşım çok kolay ve bir o kadar da ucuz. Özellikle Taypey şehri ve güneydeki en büyük şehir olan Gaoxiong şehri harika bir metro sistemine sahip. Belediye otobüsleri gece 12 ye kadar hizmet veriyor ve gidilen yerler arasıdaki mesafeler çok uzak olmadığı için yolculuklar oldukça zevkli geçiyor.

Tayvan’da ilk durak Taypey şehri olduğu için gezmeye de bu şehirden başlamanızı tavsiye ediyorum. Çok geniş bir alana yayılmayan bu şehirde başlıca gezilecek yerlerin başında dünyanın en yüksek ikinci binası olan Taypey 101 geliyor. 520 Metrelik bu bina aynı zamanda Taypey’in simgesi sayılıyor. Binadaki müthiş hızlı asansörler sizi 30 saniyede zirveye çıkarıyor ve güzel havalarda buradan harika bir Taypey manzarası seyretme şansınız bulunuyor.

Taypey’de mutlaka gezilmesi gereken diğer bir yer ise Saray Müzesi, burası Çin’deki iç savaştan kaçan Milliyetçi Çinli askerlerin yanlarında Tayvan’a getirmiş oldukları paha biçilmez eserlerle dolu ve bu yüzden de saatlerce burada gezebiliyorsunuz. Özellikle Çin hanedanlarına ait porselenler ve el sanat eserlerini kesinlikle görmeden buradan ayrılmayın.

Taypey tam anlamıyla yemek cenneti olduğu için akşamları gece pazarı denen yerler dolup taşıyor. Bizim Salı pazarları gibi mahşeri kalabalıkların doldurduğu bu yerlerde aklınıza gelebilecek her türlü yiyecek satılıyor. Kokular ilk başta ağır gelse de zamanla alışıyorsunuz.

Taypey’in Maokong isimli ünlü mesire yeri özellikle haftasonları şehirden kaçmak isteyenlerin ilk tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Bu bölgeye gelirseniz hemen yanındaki hayvanat bahçesini de gezebilirsiniz. Türkiye’de görmemizin imkanı olmayan bir düzende inşaa edilen bu hayvanat bahçesinde aynı zamanda 3 tane de Panda bulunuyor.

Taypey’in Ximending ve Dongqu denen iki bölgesi hem alış veriş hem de gece hayatı için oldukça renkli mekanlara ev sahipliği yapıyor. Bu bölgelerde aynı zamanda çok sayıda batı yemekleri yapan restaurant bulabilirsiniz.

Taypey’in gece hayatı da Uzakdoğu’da oldukça ünlü. Hem güvenli olması hem de uygun fiyatları ile Uzakdoğu’da en rahat şekilde eğlenebileceğiniz yerler kesinlikle Taypey’de bulunuyor. Herkesin arkadaşça eğlendiği ve neredeyse bir olayın dahi çıkmadığı bu mekanlarda kendinizi hiç alışık olmadığınız derecede güvende hissedeceğinize eminim.

Taypey’de Long Shan Tapınağı da turistlerin en çok gezdiği yerlerin başında geliyor. Burada Çin tanrılarına dua eden Tayvanlıları ve mistik havayı kesinlikle fotoğralamanızı tavsiye ediyorum. Tapınağın ortamı gerçekten büyüleyici.

Taypey’de tüm bu yerlerin dışında Sun Yat Sen Mozalesi ve Jiang Kai Shek anıtı da turistlerin en çok gezdikleri yerlerin başında geliyor. Şehirde yürüyerek bile çok rahat haraket edebileceğiniz için güzel havalarda bol bol yürümenizi tavsiye ediyorum. Sonbahar ve İlkbahar ayları Tayvan’da çok yumuşak geçtiği için gezmeye daha uygun. Yaz ayları ise sıcak ve aynı zamanda nemli. Yaz aylarında sık sık Tayfunların yaşanıyor olması turizmi oldukça etkiliyor.

IMG_0435

Bu güzel adaya yolunuz düşerse elbette ki sadece Taypey şehrini gezmemeniz gerekiyor. Tayvan adası doğa ve kültür olarak oldukça zengin bir yer. Özellikle Sun Moon Gölü, Tarokko Vadisi,Pasifik kıyısındaki Kending kasabası ve en doğudaki şehirler Hualian ile Taidong gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunsun. Bunlara ek olarak Tayvan’daki kaplıcaların da çok ünlü olduklarını belirtmek istiyorum. Taypey yakınında bulunan Beitou ve Yang Min Shan kaplıcalarını kış aylarında gezebilirsiniz. Biraz macera arıyorum derseniz Yushan isimli 3900 metrelik dağı da listenize ekleyebilirsiniz.

Exif_JPEG_PICTURE

Tayvan’ın batısından güneyine hızlı trenle ulaşım inanılmaz hızlı fakat doğu tarafında ne yazık ki hızlı tren olmadığı için normal demir yolu ya da otobüsle yolculuk yapmanız gerekiyor. Benden tavsiye otobüsle o kavşaklı yollara hiç girmeyin yoksa her virajda trene neden binmedim diyerek kendinize kızabilirsiniz.

Uzakdoğu’nun ufak ama bir o kadar da renkli adası olan Tayvan aynı zamanda hepimizin kullandığı birçok akıllı telefonların yazılımlarına ve birçok ünlü markanın donanımına imza atıyor. Bunun dışında Tayvan’da üretilen çok sayıda makina ise dünyanın her yerinde büyük ilgi görüyor. İki Oskarlı Ang Lee’nin de Tayvanlı olduğunu belirteyim ki bu ufak adada nasıl bir enerji olduğunu daha yakından hissedin.

Yolunuz buraya düştüğü zaman kendinizi çok huzurlu ve bir o kadar da mutlu hissedeceğinize eminim. Özellikle size durmadan yarıdımcı olamaya çalışan Tayvanlılar sizin en yakın arkadaşınız olacaklar ve Uzakdoğu’nun bu güzel memleketinden evinize dönerken yanınızda ömür boyu unutamayacağınız hatıralar götüreceksiniz.

Rıfat Karlova (@Karlova)

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN 

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN