İki gökdelen arası ip cambazlığı…

Salı, 4 Kasım 2014 12:43

Amerikan kanalı Discovery Channel’da, Amerikan akrobat Nik Wallenda’nın gözlerini bağlayıp yerden 153 metre yükseklikte gerçekleştirdiği yürüyüşü an be an görüntülendi. Nik Wallenda, daha önce de canlı yayında Chicago nehrini 700 metrelik bir rotaya sahip yüksek bir ip ile geçmişti.

Yürüyüşten saatler öncesinde bu çılgın girişimi izlemeye cesaret edip edemeyeceklerinden emin olmayan bir kalabalık toplanmaya başladı. Leo Burnett ve Marina Tower West isimli iki binanın arasındaki 454 feetlik ipte yürüyüş başladı.

Wallenda’nın ailesi, Uçan Wallendalar olarak biliniyor. Aile fertleri bu tarz etkinliklerle haşır neşir. Wallenda daha önce Niagara Şelalelerinde, Grand Canyon’da da bu tarz yürüyüşler düzenlemişti.

Screen Shot 2014-11-04 at 12.38.28 PMBinalar arasında bir kere gidip gelen Wallenda’nın yürüyüşü tam 2 dakika sürdü. Muhabirlerle sonrasında konuşmasında Wallenda, ‘selfie çekecektim ama görüntülerden o kadar etkilendim ki vakit bulamadım’ diyecek kadar rahattı. Kalabalıktan gelen yüreklendirici tezahüratların kendisin yardımcı olduğunu belirtti. ‘Performans yapmak için doğmuşum, 65 bin kişinin benim için bağırması inanılmazdı’ dedi.

Wallenda, bir sonraki yürüyüş olarak büyük dedesinin Tallulah George üzerindeki yürüyüşünün 45. yılının anısına, Kuzey Doğu Georgia’daki dağlarda, 1000 feet yükseklikte yürümek istediğini belirtti.

Haziran 2013′de New York’ta bir yürüyüş düzenlenme talebi reddedilen Wallenda, ‘asla vazgeçmemeyi hayat felsefem haline getirmiş biriyim. Mutlaka bir gün New York’ta yürüyeceğim’ şeklinde konuştu.

Screen Shot 2014-11-04 at 12.38.39 PMWallenda’nın üzerinde yürüdüğü ip, wire beyaza boyandı. Böylece aşağıda hareketleri daha iyi seçilebildi. Işık düzenlemesi yapıldı. Discovery Channel’da canlı olarak verildi.

Geçen sene büyük kanyonda yürüdüğünde, 13 milyon kişi Wallenda’yı izlemişti. İzleyenler büyük bir gerilim yaşasa da Wallenda ne yaptığını bildiği konusunda onlara garanti veriyor ve bu sayede seyri olağan kılıyor.

Kaynak: The Guardian

Tags