İki Fransız lise öğrencisi Suriye’ye cihad etmeye gitti!

Pazartesi, 20 Ocak 2014 13:37

Fransa’nın Toulouse kentindeki evlerinden okula gitmek üzere ayrılan 15 ve 16 yaşındaki iki lise öğrencisinin Türkiye’den geçerek Suriye’de Esad rejimine karşı savaşmaya gittikleri ortaya çıktı.

Çevreleri ve okulları tarafından sorunsuz olarak nitelendirilen 2 gencin her sabah olduğu gibi evlerinden okula gitmek için çıktıklarını belirten aileleri, akşam eve dönmemeleri üzerine odalarında yapılan arama sonucu olayı anladıklarını ve Fransa iç istihbarat teşkilatı ile içişleri bakanlığına haber verdiklerini söyledi.

Gençlerden birinin babası, oğlunun odasında bıraktığı mektupta ‘cihat’ kelimesini hiç kullanmadığını, İslam’ın kelamını yaymak için Suriye’ye gittiğini yazdığını belirtti. Oğlunun kandırıldığını tahmin ettiğini belirten baba, Fransa sınırı aşıldıktan sonra artık çok geç olduğunu ve oğlunun da Avrupa’dan sosyal ağlar sayesinde toplanan diğer gençler gibi El Kaide toplayıcıları tarafından topun ağzına verilerek en ön safta savaşmak için eğitildiğini iddia etti.

Fransa İçişleri Bakanlığı’na bağlı kaynaklar ise konunun çok ciddi olduğunu, şimdiye kadar 600 çocuğun, sosyal ağlar üzerinden kandırılarak Türkiye üzerinden Suriye’ye cihat yaptırılmaya gönderildiğini bildiklerini belirtti. Türkiye-Suriye sınırının adeta bir elek olduğunun söylendiği açıklamalarda cihat tuzağına düşürülen çocukların geri dönme şanslarının çok az olduğu vurgulandı.

Henüz reşit olmayan gençlerin Fransa’dan çıkabilmeleri için geçerli bir pasaportun yeterli olduğunu söyleyen yetkililer, sadece ailenin karşı gelmesi durumunda bu gençlerin Fransa’da her hangi bir sınırdan çıkamadıklarını söyledi.