İhtilaf Sanatı Sergisi 28 Kasım’da SALT Ulus’ta

Salı, 24 Kasım 2015 00:06

Işıl Eğrikavuk’un ikili bir performans çerçevesinde kurguladığı bu sergi, katılımcılarla ihtilaf kavramını irdeleyecek. Sergi  28 Kasım-5 Aralık 2015 tarihleri arasında SALT Ulus’ta sanat severlerle buluşacak. Işıl Eğrikavuk’un ihtilafa ve bunu başarabilme sanatına yönelik ilgisini yansıtan bir haftalık sergi, ziyaretçilerin katılımıyla iki kez gerçekleştirilecek bir performans etrafında şekilleniyor. 28 Kasım’daki ilk performansı takiben mekânda, hafta boyu katılımcılarla çeşitlendirilecek fotoğraf ve buluntular sunulacak.

 Anlaşamama, fikir ayrılığı, farklı görüşlerin neden olduğu tartışma ve uyuşmazlık olarak tanımlanan ihtilaf kavramı üzerinden haraket eden sanatçı, şu soruları tartışmaya açmayı amaçlıyor:İhtilafı kabullenerek makul hâle getirmek mümkün müdür? Bir çatışmada olumsuz da olsa bir sonuca ulaşılıp bundan yarar sağlanabilir mi? Yahut ihtilaf, hiddet ve kargaşaya mı eş değerdir?

Serginin ilk ve son günü 17.30-19.30 saatlerinde SALT Ulus’u bir müzakere alanına dönüştürecek olan performansın başlangıcında bir grup katılımcıları karşılayacak. Bu grubun konuşma ve beden hareketleri sanatçı tarafından, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde fotoğraflanan tartışmalar ile Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun arşiv kayıtlarından alıntı diyaloglardan esinlenerek kurgulandı. Performans dili ise Türkçe. Ayrıntılı bilgi için saltonline.org

 

 

Görsel: ©Cemil Batur Gökçeer

Görsel: ©Cemil Batur Gökçeer