İhsan Eliaçık: İnsanların eşcinsel olmaları değil, dürüst olmaları önemli

Çarşamba, 14 Ağustos 2013 17:26

page_ihsan-eliacik-beni-gozaltina-alin-coluk-cocukla-ugrasmayin_814101725Gezi Parkı sürecinde oynadığı rol ile gündeme gelen İlahiyatçı İhsan Eliaçık, ‘Bir kişi eşcinsel olabilir ama ilişkilerde yalan söylüyor mu, söylemiyor mu. Bizi bunlar ilgilendirir’ dedi

Gezi Parkı eylemlerinde adlarından bolca bahsettiren ve Ramazan ayı boyunca İstanbul ve farklı illerde düzenledikleri Yeryüzü İftarları ile gündemde kendilerine yer açmayı sürdüren Antikapitalist Müslümanlar, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne muhalif diğer gruplarla “Gezi dayanışmasını” devam ettireceklerini söylüyor.

Hareketin ilham kaynağı yazar ve ilahiyatçı İhsan Eliaçık, Antikapitalist Müslümanların Gezi Parkı sürecinde LGBT gruplarla aynı saflarda yer almasının bazı kesimlerce tepkiyle karşılanmasıyla ilgili olarak, “Adam eşcinsel olabilir, ama ilişkilerinde yalan söylüyor mu, söylemiyor mu? Aşağıdaki komşusuna, yukarıdan kilim çırpıyor mu, çırpmıyor mu? Yola tükürüyor mu, tükürmüyor mu? Bizi bunlar ilgilendirir” dedi.

BBC Türkçe’den Emre Azizlerli’ye konuşan İhsan Eliaçık, “Başbakan Erdoğan’ın otoriter, totaliter ve ataerkil üslubundan kişisel olarak rahatsızım. Alternatif ekonomik politik model üretmiyorlar. Mevcut kapitalizm sistemi uyguluyorlar Türkiye’de. Buna dini kılıf geçiriyorlar. Hâlbuki kapitalizme alternatif bir sistem üretilmesi gerekiyor. Sosyal adaletten sadece makarna ve kömür dağıtmayı anlıyorlar” dedi.