ABD’yi sarsan olay: İdam başarısız olunca kalp krizi geçirerek öldü

Çarşamba, 30 Nisan 2014 15:48

ABD’nin Oklahoma eyaletinde idam sehpasındaki mahkum Clayton Lockett infaz işleminin başarısız olmasından dolayı 43 dakika boyunca can çekiştikten sonra kalp krizi geçirerek öldü. Lockett’in avukatının “işkence” olarak nitelendirdiği olay ABD’de şok yarattı.

38 yaşındaki Clayton Lockett 19 yaşındaki bir kızı vurup öldürdükten sonra, arkadaşlarının kızı diri diri gömmesini izlemişti. İşlediği suçtan idama mahkum olan Lockett kanına verilen sakinleştirici ve ardından zehir karışımı ile infaz edilecekti. Kanına verilen zehirin hemen ardından nefesi hızlanan ve dişlerini sıkmaya başlayan mahkum Lockett’in olay anında başını yattığı yerden kaldırdığı ve konuşmaya çalşıtığı bildirildi. Mahkum Lockett’in infazı, bir zehir birleşiminin kanına enjeksiyon yoluyla verilmesi şekilde gerçekleşecekti. Ancak damarının işlevini yerine getirememesi nedeni ile Lockett istenmeyen bir şekilde hayatını kaybetmiş oldu. Kullanılan zehir karışımının Oklahoma’da daha önce denenmediği açıklandı.

Clayton Lockett’in infazı sırasında izleme galerisinde bulunanların olayı görmemeleri için infaz odasının perdeleri kapatılırken, hapishane yetkilisi infazın durdurulması emrini veridi. Ancak Lockett, infaz sehpasında kalp krizinden hayatını kaybetti. Lockett’in avukatı David Autry “Korkunç bir olaya şahit olduk. Tam bir rezalet.” şeklinde konuştu.

Clayton Lockett’ten hemen sonra aynı yöntem ile infaz edilecek olan diğer mahkum Charles Warner’ın infazı olayın ardından 15 gün ertelendi. Charles Warner 11 aylık bir bebeğe tecavüzden idama mahkum olmuştu.

Clayton Lockett

1398822781000-1398818848000-AP-Execution-Drugs-Oklahoma-Lawsuit