İçişleri Bakanı son bilançoyu açıkladı: Zarar 20 milyon lira

Pazartesi, 3 Haziran 2013 09:28

814422_detayİçişleri Bakanı Muammer Güler, Gezi Parkı ile ilgili olarak 28 Mayıs’tan bugüne dek 67 ilde 235 eylem ve etkinliğin yapıldığını belirterek, “Bugüne kadar gözaltına alınan kişi sayısı bin 730′dur. Gözaltına alınan kişilerin büyük çoğunluğu, ifadeleri alınıp kimlikleri tespit edilerek serbest bırakılan kişilerdir” dedi.

“Kayıp Tespiti Yok”

Muammer Güler, Taksim Gezi Parkı ile ilgili yaşanan olaylarda 115 güvenlik görevlisi ile 58 vatandaşın yaralandığını belirterek, “Maalesef sosyal medya üzerinden çok yanlış haberler de ifade edildi. Kayıplardan bahsediliyor, böyle bir tespitimiz yok. O nedenle resmi açıklamalara itibar edilmesini özellikle ifade etmek isterim” dedi.

Zarar 20 Milyon lira

Güler şunları söyledi;

“Bu eylemler sırasında ağırlıklı olara Ankara ve İstanbul olmak üzere üzülerek ifade ediyorum çok sayıda otobüs durağı, trafik ışık ve levhaları, MOBESE kameraları, bankamatikler ve kaldırımlarda da çeşitli zararlar meydana geldi. Arkadaşlarımızın yaptığı ilk tespitlerde, bu zararların 20 milyon liranın üzerinde olduğu ifade ediliyor. Özel iş yerlerinde ve diğer yerlerde yapılan tespitleri henüz almadık.”