İçinizde “sponsor” olmanın kelime anlamını bilen var mı?

Pazartesi, 30 Mart 2015 09:58

Sponsorluk nedir? Ne değildir? Kelimenin Latince kökeni, sponsoris/sponsio: “Sözleşmelerde, müzakerelerde ve ortaklıklarda iki taraf arasındaki merasimli sorumluluktur.” Yani iki tarafı da mutlu etmeye yönelik yapılan ticari bir anlaşmadır.

“Karşılık beklemeden, sadece hayır için tek taraflı yapılan bağış veya yardımseverlik kesinlikle değildir! Sponsorluk, bir alışveriş ihtiyacıyla ortaya çıkar. İki tarafın karşılıklı birbirlerinden yarar sağladığı, (kazan-kazan) mantığı üzerine kurulu bir anlaşmadır.

Sponsorlar, markalar sporcularını veya ekiplerini para, teçhizat, malzeme, mekan veya hizmet gibi faaliyetlerle desteklemek zorundadırlar. Sponsorluğu yapılan taraf da sponsorun kendine yaptığı katkıyı medya yardımıyla tanıtmak ve dolaylı olarak sponsorun iletişim hedeflerini desteklemelidir.

Sponsorluk faaliyetleri, son yıllarda ülkemizde de önem kazandı. Birçok firma, sponsorluk faaliyetleri sayesinde kendini, hizmetini ya da ürününü artık daha kolay ve çok sayıda insana ulaştırabiliyor.

Hatırlarsanız 2002 Dünya Kupası’nda Türk Milli Takımı üçüncü olmuştu. Milli takımın bugüne kadar aldığı en iyi derece de buydu. 2002 Dünya Kupası’ndan sonra milli takım başka büyük bir sponsor ile anlaşmıştı ve tesadüf budur ki milli takım o günden beri Dünya Kupası’na katılamamıştır.

Ve günümüz dünyasında spor sektörü sponsorların gövde gösterisi yaptıkları alan haline gelmiştir. Kısacası masa başında kim daha güçlü ise o kazanmaktadır . Sponsorluk, kurumsal kimliğin sürekli gösterilmesiyle bir imaj oluşturur. Medyadaki reklamları destekleyerek hedef kitle üzerinde daha etkili olmayı sağlar.

Yıllarımı spora adamış bir eğitmen olarak şimdiye kadar sporcuyu destekleyen Türkiye’nin en iyi markalarıyla sponsorluklarım oldu. Ve spor hayatım boyunca bana destek veren hiçbir markayı kendi çıkarlarım için kullanmayarak gönül bağı ile güzel paylaşımlarda bulundum. İşin aslı; marka varsa ben varım. Eğer yanımda markalarım yoksa ben de bir yere kadarım.

Demek istediğim aslında şu; spora ve sporcuya çok daha fazla yatırım yapılmak zorunda. Bu, hem ülke sporu hem de bireysel spor branşları için ülkemiz adına ciddi fayda sağlayacak bir husus. Büyük küçük her markanın bu konulara eğilmesi şart. Sadece sporcular ve takımlar için değil, insanlık için bir çaba gösterilmesi gerektiğine inanıyorum. Düşünsenize insanlara faydalı olmak için tesisler yapıldığını… Bu tesislerin içinin spor yapan insanlarla dolduğunu… Ülke ekonomisine de faydalı aslında biliyor musunuz?

Hazırlayan: BARIŞ ÇUNGUROĞLU

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 210. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play