Hüseyin Çelik’ten ‘Lice’ açıklaması

Cumartesi, 29 Haziran 2013 09:05

fft64_mf1484633Diyarbakır Lice’de yaşanan olay sonrası AK Parti’den de ilk tepki geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “6 aydır terörden dolayı ölümlerin olmaması birilerini rahatsız etti. Cizre’de başlayıp Lice’de sürdürülen kirli tezgaha lütfen dikkat” dedi.

Hüseyin Çelik, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden “dirençözüm” başlıklı bir etiket açtı, açıklamalar yaptı.Çelik, “BDP eş başkanları sağduyu çağrısı yapsın” dedi.

Çelik ayrıca şunları yazdı:

“Kürt kardeş, lütfen bilhassa sen dikkat et! Büyük oyuncular Gezi Oarkı’nın Kürt versiyonunu devreye sokmak istiyorlar. Lice’deki olaydan sonra sosyal medyadaki malum yalan, iftira ve abartı timleri hemen işbaşı yaptı.”

Hüseyin Çelik, “Diren çözüm diyoruz, çünkü sen direnmezsen kan ve kin direnecek. Yaralılar arasında akrabaları bulunan lice’li bir vatandaş aradı. Örgüt üyesi bir grup,vatandaşı karakol basmaya zorlamış” ifadesini kullandı.

“Diren çözüm” etiketi üzerinden mesaj yayınlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, “Çözüm sürecine zarar verecek tavır ve davranışlardan uzak durmak gerekiyor” ifadesini kullandı.

“Birileri çözüm sürecini sabote etmeye çalışıyor”

Çelik, bir televizyon kanalının canlı yayınına da katılarak, Lice’deki karakol gerginliğini değerlendirdi. Lice’de meydana gelen olayın üzücü olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

“Orada Kayacık köyündeki bir karakolun inşası sırasında bir grup insan orayı protesto etmek istiyor. Lice’den beni arayan, özellikle yaralılar arasında akrabaları bulunan birisi, çok güvendiğim itimat ettiğim birisi anlattı. Dedi ki, ‘PKK’lı olduğunu söyleyen bir grup geldi ve köylüleri protesto yapmaya zorladılar. Önce protesto olarak başladı. Sonra şantiyenin çadırlarını yakmaya, molotofkokteylleri atmaya… Olay şiddete dönüştü’. Bu arada içerideki eski karakola girmeye çalışıyorlar. Asker havaya ateş açıyor. Bir kargaşa, kaos esnasında bir vatandaşımız hayatını kaybediyor.”

Eylemciye Allah’tan rahmet yarılılara acil şifalar dileyen Çelik, Lice’deki müessif hadiseden yola çıkarak, Türkiye’de pusuda bekleyen art niyetlilerin adeta Gezi Parkı’nın bir tür versiyonunu sahneye koymaya çalıştıklarını kaydetti.

Çelik, bunu izlediklerini, gözlediklerini ve sosyal medyada bir yalan, iftira ve abartı fırtınasının başladığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Halkımızın şunu çok iyi bilmesi gerekiyor. Bir kere bu olaydan hareketle birileri çözüm sürecini sabote etmeye çalışıyor. Bu çözüm süreci başladığı günden beri, aşağı yukarı 17 olay meydana geldi. Yine bu şekilde şantiyeleri basma, oradaki müteahhitlerin araçlarını yakma, gasp şeklinde, insan kaçırma şeklinde olaylar. Bizim tahminiz ve değerlendirmemiz, ya bunlar PKK’nın kontrol edemediği ve çözüm sürecine karşı olan PKK içindeki bazı gruplardır veya başka türlü bu süreci sabote etmek isteyen kimselerdir. Daha önce çok rahatlıkla insanlardan haraç alan, insanlardan bir şekilde silahlı tertip menfaat temin eden gruplar olabilir. Eğer bunlar PKK’lı ise çok vahim. Çözüm sürecini zehirliyor demektir. Bu akla ziyan. Eğer bunlar PKK’lı değilse, BDP’lilerin, PKK’lıların bunlara sahip çıkmaması gerekiyor. Buradan hareketle Türkiye’yi yeniden bir kargaşaya, yeniden bir kaosa süreklemeye çalışanlara da birilerinin fırsat vermemesi gerekir.”

“Güvenliğin gerektirdiği zamanlarda karakol yapılabilir”

Çelik, olayla ilgili soruşturma açılıp açılmadığına dair bir soruya, “Diyarbakır’da 15 karakolun yenilenmesine karar verilmiş. Bunların hepsi eski karakollardır. Bunlar bina olarak işlevini yitiren, esasen güvenlikli olmayan ve miadını dolduran binalardır. Yenilenmesine karar verilmiş ve bunların 6′sında da fiili inşaat başlamış” değerlendirmesinde bulundu.

Kayacık Karakolu’nun da inşaatı başlayanlardan biri olduğunu vurgulayan Çelik, hiçbirisinin yeni olmadığını, bunların dışında eskiden var olan 9 karakolun kapatıldığı bilgisini verdi. Bunun ihtiyaç halinde devletin yeni karakol yapmayacağı anlamına gelmediğine işaret eden Çelik, güvenliğin gerektirdiği zaman polis için de jandarma için de karakol yapılabileceğini kaydetti.

Çelik, “Bundan dolayı kimseye verilmiş bir taahhüt yok. Kimse böyle bir yanlışın ve yanılgının içine de girmesin” ifadesini kullandı.
Çelik, savcıların konuyu araştırdıklarını dile getirerek, “Eğer bir kasıt varsa, bile bile yapılan bir yanlış varsa devlet memurlarının, askerlerin, polisin, güvenlik güçlerinin de yanlış yapma imtiyazı yoktur. Hukuk onun yakasına yapışır” yorumunda bulundu.
BDP’lilerin kendi teşkilatlarına sağduyu çağrısında bulunması gerektiğini dile getiren Çelik, şöyle devam etti:

“Biraz önce ‘BDP teşkilatlarına sokağa çıkma çağrısında bulunmuş’ haberi geldi. Ben bunun doğru olmamasını temenni ederim. Eğer öyle bir şey olursa çözüm sürecine zarar verir. Çözüm sürecini sabote edecek, akim bırakacak faaliyetlerden hasseten herkesin kaçınması gerekiyor. Türkiye’deki bir grup ulusalcı, ırkçı ekip, pusuda bekleyen farklı niyet ve amaçları olan insanlar Sayın Başbakan’a açılan kampanyada olduğu gibi özellikle Türk gençlerini tahrik ederek bir hareket başlatmaya çalışıyorlar.”

“Art niyetliler AK Parti’ye ve iktidara zarar vermeye çalışıyor”

Çelik, art niyetlilerin AK Parti’ye ve iktidara zarar vermeye çalıştıklarının altını çizerek, şunları söyledi:

“Ama şunu bilsinler ki esas kendi geleceğimize, ülkemizin imajına, ülkemizin yurtdışındaki algısına ve çocuklarımızın istikbaline büyük bir zarar veriyorlar. Hepimiz bir gemideyiz. Bu gemide birimiz süvari kaptan, birimiz çarkçı başı, birimiz gemici başı olabilir. Birimiz birinci mevki, birimiz ikinci veya üçüncü mevkide seyahat eden sıradan yolcular olabiliriz. Ama biri geminin dibini deldiği zaman sonuçta hepimiz birlikte helak olur. Bu şuur ve anlayışla olaylara yaklaşırsak, böyle zamanlarda aklımızı duygularımızın önüne geçirirsek biz bu meselelerin üstesinden geliriz. Onun için biz çözüm sürecinin direnmesi gerektiğini düşünüyoruz. Eğer çözüm süreci direnmezse kan ve kin direnecek demektir. Savaş baronları direnecek demektir. Ve bizim çocuklarımızın ölümleri ve kanı üzerinden hesaplarını gerçekleştirmek isteyen pusudakiler bundan fayda temin edeceklerdir.”

Çelik, halkın bu meselede de son derece sağduyulu ve soğukkanlı olması gerektiğini de sözlerine ekledi.