Hüseyin Çelik: Şapkadan tavşan çıkararak bu süreç bitirilemez

Çarşamba, 26 Haziran 2013 18:04
136620030672580

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen Akil İnsanlar Heyeti’nin final toplantısı, Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde yapıldı. 7 bölgede çalışma yürüten heyet, Başbakan Erdoğan’a raporlarını sundu.

RAPORLARDA NELER VAR?

Toplantı sonrası, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, açıklama yaptı. Toplantının son derece faydalı, güzel, sevecen ortamda gerçekleştiğini söyleyen Çelik, ”Raporlarda çözümle ilgili olması ve olmaması gerekenler var. Raporlarda tespit ve teşhişler var. Tüm raporlar hükümet tarafından alındı.En ince detayına kadar değerlendirme yapılacak. 7 bölgenin getirdiği rapor birleştirilecek.” dedi.

Çelik, Başbakan Erdoğan’a sunulan raporların içeriğiyle ilgili şunları söyledi:

“Başbakan’a sunulan raporlarda bir kere tespitler var. Problem nedir? Bunun tespitleri var. Sonra vatandaşın koyduğu teşhisler var. Neticede her bölge heyeti vatandaşın ağzından çözüm önerilerini, tedavi yöntemlerini sunuyor. Bunun yanında insanların hayalleri, umutları, korkuları var. Anayasa meselesinden dine varıncaya kadar, Alevi meselesinden Cem evi meselesine kadar tespit edilmiş sorunlar ve çözüm önerileri sunuluyor.”

Raporlarda çözümle ilgili olması ve olmaması gerekenler var. Raporlarda tespit ve teşhişler var. Tüm raporlar hükümet tarafından alındı.En ince detayına kadar değerlendirme yapılacak. 7 bölgenin getirdiği rapor birleştirilecek. Akil insanların çalışmaları esnasında Türkiye’de hür tartışma ortamları oluştu. Tüm ideolojik gruplar problemlerini dillendirdi. Genel olarak Türkiye çapında çözüm sürecine destek bulunduğunu ifade ettiler. Kategorize ederseniz ‘Çözüm sürecini kayıtsız şartsız destekleyenler, Kayıtsız şartsız desteklemiyorum diyenler, Destekliyorum ama endişelerim var diyenler var’ gibi endişeler dile getirildi.

SÜREÇ HOKUS POKUS YÖNTEMİ İLE BİTMEZ

Bu adı çözüm süreci bu boyacı küpü hokus pokus yöntemi ile bitmez. 30 yıldır yapılan tahribat var. Herkes yıkabilir ama herkes yapamaz.Bu gemide hep birlikteyiz. Eğer yurtseverlik diye bir şey varsa medyanın medya olarak muhalefetin muhalefet olarak sorumluluğu var. Son derece faydalı, güzel, sevecen ortamda toplantı gerçekleşmiştir.

SÜREÇ GİTTİ GELDİ DİYE DURUM YOK

Bizim açımızdan süreç gitti geldi diye durum yok. Demirtaş böyle yorum yaptıysa kendisine sormak lazım.

Gezi Parkı ile ilgili olarak bir kelime geçmedi. Ben buraya gelene kadar konu geçmedi. Konu çözüm süreci ile ilgilidir.

GÖREVLERİ SONA ERDİ

Akil İnsanlar Heyetinde bulunan insanlar önemli insanlar. Akil İnsanlar Heyeti altında oluşturulan heyetin görev süresi 2 aydı ve o süre bugün bitti.