“Hükümet talepleri karşılamazsa meydanda kendimi yakacağım”

Cuma, 6 Aralık 2013 14:24

Arap Baharı hareketinin başlangıcı Tunuslu bir seyyar satıcı olan Muhammed Bouazizi’nin ekonomik sıkıntılar nedeniyle çileden çıkarak herkesin gözü önünde kendini yakması olarak bilinir. Bu olay bir kaç yıl içinde farklı bir hale bürünen Arap Baharı’nın  gölgesinde kalsa da her zaman Arap Baharı’nın başlangıcı olarak hatırlanacaktır.

Benzer bir olayın yaşanması ise şimdi Ukrayna’da söz konusu. Kendimi yakacağım diyen kişi ise ünlü bir şarkıcı: Ruslana. 2004 yılında Türkiye’de düzenlenen Eurovision yarışmasında birinci olarak adını duyuran Ukraynalı şarkıcı Ruslana Lyzhicko, bir süredir ülkesinde devam eden gösterilerde hükümetin talepleri karşılamaması halinde kendisini meydanın ortasında yakacağını duyurdu.

Azerbaycan haber sitesi APA’nın haberien göre, Ruslana eylemcileri bir olmaları ve korkup geri çekilmemeleri konusunda da uyardı. Başından beri eylemlere destek verdiğini söyleyen Ruslana intihar etme konusunda ciddi olduğunu söyleyerek “Açıkça söylüyorum, eğer değişiklikler yapılmazsa, meydanda kendimi yakacağım. Kararım kesindir” dedi.

GÖSTERCİLER İSTİFA İSTİYOR

2004’teki ‘turuncu devrimden’ sonra ülke en büyük protesto gösterilerine sahne oluyor. Başkent Kiev’de Bağımsızlık Meydanı’nda toplanan on binlerce kişi Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç‘in istifa etmesini ve ülkede yeni seçimlerin yapılmasını istiyor. Gösteriler, Yanukoviç‘in Avrupa Birliği (AB) ile ortaklık anlaşmasını imzalamayı reddetmesinden sonra alevlendi.