Hoşçakal Damat Ferit…

Cuma, 23 Eylül 2016 14:41

BÜYÜK USTA TARIK AKAN’IN ARDINDAN..

Hazırlayan:Hilal Akkuzu

Geçtiğimiz günlerde dev bir ismi uğurladık sonsuzluğa..Genç kızların eskimeyen sevgilisi Tarık Akan.. Filmlerinde anılarımız,anılarımızda filmleri olan.. Ardında bıraktıklarıyla ölümsüzlüğün sırrını bulmuş, asla eskimeyecek hikayeleriyle seyrine doyamadığımız filmlere imza atmış,Türk sinemasının yakışıklı prensi..
Tarık Akan 1970 yılında katıldığı Ses dergisinin oyunculuk yarışmasında birinci oldu ve ardından ilk filmi Emine ile sinema dünyasına merhaba dedi. Oyunculuk kariyerine adım attığı bu ilk filmiyle bir anda Yeşilçam’ın en yakışıklı oyuncularından biri haline gelen Tarık Akan daha sonra oynadığı ikinci filmi Suçlu ile 1973 yılında Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı. Yakışıklılığı kadar oyunculuğu da kariyerinin henüz daha çok başındayken tesçillenmişti böylece.Aynı yıl Türk sinemasının en duygusal filmlerinden biri olan Canım Kardeşim’ de Halit Akçatepe ile başrolü üstlendi ve tüm Türkiye’yi bu filmle hüzne boğdu.1974 yılı Türk sinemasının gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden birinin yılıydı. Ertem Eğilmez’in yönettiği ve Rıfat Ilgaz’ın kitabından uyarlanan Hababam Sınıfı izleyenleri her seferinde güldürmeyi başaracak ve asla eskimeyecekti. Hababam sınıfı’nın çapkın ve muzip delikanlısı Damat Ferit, Tarık Akan’ ın usta oyunculuğuyla hayat bulmuştu.Ardından çekilen Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı serinin ikinci filmiydi ve bu film Tarık Akan’ ın oynadığı son Hababam Sınıfı’ydı. Nitekim bu film serinin en çok hasılat yapan filmi oldu.

Tarık Akan deyince aklımıza hiç şüphesiz Gülşen Bubikoğlu’yla oynadığı filmler geliyor.. Ah Nerede,Evcilik Oyunu,Mahçup Delikanlı ve daha niceleri…Özellikle Ah Nerede yayınlandığı yıl romantik komedi alanında çok büyük başarılara imza attı. Tutkulu ve eğlenceli aşkların yansımalarını gördüğümüz bu filmler her dönemin gençliğinin hayallerini süsledi.. Kariyeri boyunca oyunculuğunu birçok karakter ve filmle çok çeşitli alanlarda ispatlayan Akan, yaptığı sosyal içerikli filmlerle de adından söz ettirdi. 1977 yılında Zeki Ökten’in yönetmenliğini üstlendiği, başrollerini Melike Demirağ ve Tuncel Kurtiz ile paylaştığı Sürü adlı filmde oynamış ardından Cüneyt Arkın’la başrolleri paylaştığı Maden filmiyle de karşımıza bambaşka bir Tarık Akan’ la çıkmıştı.1982 yılında ise Tarık Akan ismi Yol filmiyle Türkiye sınırlarını aştı ve dünyada duyuldu. Şerif gören ve Yılmaz Güney’in yönettiği efsane Yol filmi Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne layık görüldü ve Akan en iyi erkek oyuncu kategorisinde aday gösterildi. 1990 yılında ise yine başrolünde yer aldığı Karartma Geceleri filmi Yeşilçam’ ın klasikleri arasına girmeyi başardı. Tarık Akan Altın Portakal Film Festivali adlı ödül yarışmasında 7 ödül alan tek erkek oyuncu olma özelliğini de hala koruyor..
Oyuncu,yapımcı,senarist,yazar,makine mühendisi… Bir isme sığdırılmış başarılarla dolu bir ömür.. Minnetarız Tarık Akan.. Filmlerinle hissettiklerimizle,kahkahalarımızla,gözyaşlarımızla,çıkardığımız dersler ve senden öğrendiğimiz her şeyle sana minnetarız..Hoşçakal Türk sinemasının cici çocuğu,hoşçakal genç kızların eskimeyen sevgilisi,hoşçakal Damat Ferit,hoşçakal Şivan,hoşçakal Seyit Ali… Hababam Sınıfı’nın en ünlü sahnelerindendir hani… Ne yapmıştı Damat Ferit? Sadece sevmişti.. Biz de çok sevdik.. Damat Ferit’i de, Damat Ferit ‘e can veren Tarık Akan’ı da..