Homofobik ülkelerde olimpiyat yapılmayacak

Salı, 30 Eylül 2014 09:43

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (UOK), eşcinsellik karşıtı yasalar uygulayan Rusya’nın Soçi şehrinde gerçekleşen olimpiyat oyunları sonrası aldığı eleştiriler sebebiyle, Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan ülkelerle yaptığı sözleşmeye ayrımcılık karşıtı bir madde ekledi.

‘Ayrımcılık olimpiyat ruhuna aykırı’

2014 Kış Olimpiyatları’nın eşcinsellik karşıtı yasal düzenlemelere sahip Rusya’nın Soçi şehrinde düzenlenmesi eleştirilere neden olmuş ve boykot çağrıları yapılmıştı. Ayrımcı yasaları olan ülkelerin Olimpiyatlara ev sahipliği yapmaması gerektiğine yönelik başlatılan “All Out” imza kampanyası başarıya ulaştı. Komite, bundan sonra oyunlara ev sahipliği yapacak ülkelerle imzalanacak anlaşmanın bir parçası olarak ayrımcılık karşıtı bir sözleşme yapacağını duyurdu.

UOK sözcüsü Mark Adams, ev sahibi ülkelerle yapılacak sözleşmelere, tüm ayrımcılık biçimlerinin Olimpiyatların ruhuna aykırı olduğunu hatırlatan 6. Madde’nin ekleneceğini söyledi.

All Out kuruşçularından Andre Banks, “Bu karar, gelecekte Olimpiyatlara ev sahipliği yapacak tüm ülkelere, LGBTİ’lere yönelik ayrımcılık dahil; hiçbir hak ihlaline müsamaha gösterilmeyeceğini göstermiş oldu. Bu, sadece Rusya’da değil, tüm dünyada birçok ülkede ayrımcılıkla karşı karşıya kalan LGBTİ’ler için özellikle önemli bir an. Bu değişikliğin uygulanması için ve Soçi’nin tekrarının yaşanmaması için çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (T24)